Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Both sides previous revision Predchádzajúca revízia
poradna:bolestive_prsia [25.04.2015 16:04]
luciamichonkova Deleted by PageMove plugin
poradna:bolestive_prsia [14.03.2019 00:29] (aktuálne)
luciamichonkova vytvorené
Riadok 1: Riadok 1:
 +** Bolestivé prsia **
 +
 +Mgr. Lucia Michoňková,​ bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk ​
 +
 +Dobry den. \\
 +Prosim o radu. Od vcera mam nesmierne bolestive prsia. Nie su tvrde, ani cervene. Pri odsavani som si vsak vsimla, ze mlieko obsahuje akoby "​sekrét"​ , alebo zrazene mliečko na "​elastickej niti". Velmi ťažko je mi opísať to. Neviem k čomu to pripodobniť. Navyše, ani malý nechce sať dlhšie ako 8-10 min. Keď dosaje, rovnaký "​sekrét"​ visí z bradavky. \\
 +Prosím, objasnite mi, o čo ide a čo sa s tým dá robiť. Neškodí to synovi? ​
 +Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. ​
 +----
 +
 +Odpoveď:\\
 +Z Vašich riadkov čítam o situácii, s ktorou som sa doposiaľ nestretla, som vďačná za prehľadný popis. Napadá mi, či by sa nemohlo jednať o infekciu soorom, hovorí sa tomu aj žabka alebo mykóza alebo kvasinková infekcia. Vtedy je treba sa pozrieť do pusinky bábätka, či v nej nie sú biele povlaky alebo miesta s bielymi hrudkami ako zrazený tvaroh, to by bol soor a ten sa mohol preniesť na Vaše prsníky. Soor môže byť aj na zadočku a prejavovať sa vyrážkami rôzneho charakteru, farby, veľkosti. Na prsníkoch sa soor prejavuje veľkými bolesťami najmä pri dojčení.
 +
 +V prípade sooru treba aplikovať liečbu ústnej dutiny bábätka- vytierať roztokom Diflucan alebo Candibene aj po vymiznutí príznakov ešte týždeň, dva. Na prsia aplikovať masť Candibene alebo Canestene a podobne aplikovať aj po vymiznutí príznakov. Podobne používať masť na zadoček dieťatka alebo v oblasti rodidiel u matky, pokiaľ sa infekcia zaniesla až tam. Všetky postihnuté miesta treba liečiť súčasne. Zároveň je dôležité buď vylúčiť cumlíky alebo ich neustále dezinfikovať. Tiež uteráky a bielizeň v tomto období treba vyvárať.
 +
 +Odporúča sa počas liečby obmedziť prísun cukrov v strave matky a tým zamedziť množeniu kvasiniek ​ a zhoršovaniu zdravotného stavu matky aj dieťatka.
 +Keďže neuvádzate vek dieťatka, neviem, či 8-10 min je čas adekvátny pre dojčenie Vášho dieťatka. Ak sa jedná o malé bábätko, môže mu soor spôsobovať bolesti v ústnej dutine a to môže byť príčinou skoršieho ukončenia dojčenia. U starších detí je tento čas primeraný na získanie dostatočného množstva materského mlieka.
 +
 +Prajem Vám rýchle vyriešenie Vašej situácie. Odporúčam v prípade nejasností obrátiť sa na detského lekára alebo na Vášho gynekológa.
 +
 +Prajem všetko dobré.\\
 +Lucia Michoňková
  
 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki