Bolestivé prsia

Mgr. Lucia Michoňková, bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk

Dobry den.
Prosim o radu. Od vcera mam nesmierne bolestive prsia. Nie su tvrde, ani cervene. Pri odsavani som si vsak vsimla, ze mlieko obsahuje akoby „sekrét“ , alebo zrazene mliečko na „elastickej niti“. Velmi ťažko je mi opísať to. Neviem k čomu to pripodobniť. Navyše, ani malý nechce sať dlhšie ako 8-10 min. Keď dosaje, rovnaký „sekrét“ visí z bradavky.
Prosím, objasnite mi, o čo ide a čo sa s tým dá robiť. Neškodí to synovi? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.


Odpoveď:
Z Vašich riadkov čítam o situácii, s ktorou som sa doposiaľ nestretla, som vďačná za prehľadný popis. Napadá mi, či by sa nemohlo jednať o infekciu soorom, hovorí sa tomu aj žabka alebo mykóza alebo kvasinková infekcia. Vtedy je treba sa pozrieť do pusinky bábätka, či v nej nie sú biele povlaky alebo miesta s bielymi hrudkami ako zrazený tvaroh, to by bol soor a ten sa mohol preniesť na Vaše prsníky. Soor môže byť aj na zadočku a prejavovať sa vyrážkami rôzneho charakteru, farby, veľkosti. Na prsníkoch sa soor prejavuje veľkými bolesťami najmä pri dojčení.

V prípade sooru treba aplikovať liečbu ústnej dutiny bábätka- vytierať roztokom Diflucan alebo Candibene aj po vymiznutí príznakov ešte týždeň, dva. Na prsia aplikovať masť Candibene alebo Canestene a podobne aplikovať aj po vymiznutí príznakov. Podobne používať masť na zadoček dieťatka alebo v oblasti rodidiel u matky, pokiaľ sa infekcia zaniesla až tam. Všetky postihnuté miesta treba liečiť súčasne. Zároveň je dôležité buď vylúčiť cumlíky alebo ich neustále dezinfikovať. Tiež uteráky a bielizeň v tomto období treba vyvárať.

Odporúča sa počas liečby obmedziť prísun cukrov v strave matky a tým zamedziť množeniu kvasiniek a zhoršovaniu zdravotného stavu matky aj dieťatka. Keďže neuvádzate vek dieťatka, neviem, či 8-10 min je čas adekvátny pre dojčenie Vášho dieťatka. Ak sa jedná o malé bábätko, môže mu soor spôsobovať bolesti v ústnej dutine a to môže byť príčinou skoršieho ukončenia dojčenia. U starších detí je tento čas primeraný na získanie dostatočného množstva materského mlieka.

Prajem Vám rýchle vyriešenie Vašej situácie. Odporúčam v prípade nejasností obrátiť sa na detského lekára alebo na Vášho gynekológa.

Prajem všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki