11.5.2020 Zastavená stolica u dieťatka
Dobrý deň, máme potiaže so stolicou. Dieťatko mávalo stolicu každý druhý deň, teraz má 4 mesiace a má stolicu raz za týždeň, aj to s veľkou námahou, niekedy sa vyprázdni len s použitím rektálnej rúrky. Neviete, čím by to mohlo byť? Dieťatko je plne kojené.
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Dobrý deň. Je možných viacero dôvodov, ktoré spôsobujú potiaže dieťatka. Zdá sa, že dieťatko niečo zastavilo, čo zastavilo aj jeho vylučovanie. Mohlo by sa jednať o zastavenie na psychickej úrovni alebo fyzickej úrovni. Na psychickej úrovni mohlo dôjsť k naľakaniu dieťatka, skúste popátrať. Je potrebné blízkym fyzickým kontaktom ubezpečovať dieťatko o vašej blízkosti. To isté platí, pokiaľ by sa jednalo o zmeny, ktoré by spôsobili šok dieťatku. Tiež môže spôsobovať potiaže dieťatka separácia kvôli nákaze a či dieťatko po dlhšom čase separácie neprišlo náhle do kontaktu s nejakými osobami alebo novými osobami.
Alebo niečo, čo malo rado mu bolo zobrané? Nestratila sa mu hračka? Neupustili ste od nejakého rituálu, na ktorý bolo dieťatko predtým zvyknuté? Nebolo ste napr. na chate a nemuseli ste pobyt náhle prerušiť? Nemá nové miesto na spanie? Nový zvyk, denný rytmus? Nedošlo v poslednom čase k očkovaniu, úrazu?
Na fyzickej úrovni nie je u niekoho v rodine potiaž tohto druhu so zažívaním? Pije maminka dosť tekutín? Nezaradila maminka výživové doplnky, vitamíny, minerály, lieky?
Zastavenie sa vyskytuje, keď je organizmus v strehu, strese, dáva pozor, zastaví sa na nejakej činnosti. Organizmus sa necíti bezpečne, je strnulý, bez základnej istoty, môže sa cítiť okradnutý, ublížený, zaskočený.
Či už zistíme alebo nezistíme príčinu, dôležité je dieťatku dávať vo zvýšenej miere nejaký čas pocit istoty fyzickým kontaktom. Dá sa využiť aj čaro rytmického pohybu, ktorý si dieťatko pamätá z pobytu v maternici-pohyb na lopte, v náručí,…Je potrebné prinavrátiť dieťatku stratené bezpečie, dôveru, aby sa mohlo uvoľniť psychicky a aj na úrovni vylučovania. Pomôže aj kontakt koža na kožu, aj ukľudňovanie vašim prstom v pusinke dieťatka, ktoré tiež predstavuje kontakt koža na kožu. Môže poslúžiť aj spoločné kúpanie vo vani, ak má kúpanie dieťatko rado. Tiež môže pomôcť, ak maminka zaradí do stravy mierne preháňavé, laxatívne, potraviny alebo bylinkové čaje na podporu peristaltiky. Bez odstránenia psychickej príčiny však tieto dlhodobý účinok nebudú mať. Nejaký čas by som nezavádzala nové prvky do dňa a aj sa pokúsila nemeniť prostredie a nepridávať nové osoby do okruhu dieťatka.
Prajem vám veľa zdaru.
Lucia Svetlana