Režim ročného dieťaťa

Viem, ze poradna je momentalne neaktivna, ale konecne som sa dostala k pisaniu, tak to skusim a ak Vam to nerobi problem, mozte mi odpovedat na mailovu adresu? Dakujem pekne vopred. Tu je moj problem. Synceka dojcim 14 mesiacov. Vahu ma vybornu, papkal mi do 13 mesiacov tak, ze ostatne mamicky len zasli.
Asi rocny mal rezim taky, ze cez den som ho kojila raz, po prichode z prechadzky vonku popoludni a obom nam to vyhovovalo sa po „namahavej praci“ trosku pomojkat. V noci ho dodnes kojim od 4 (asi 3 noci za cely cas) az po 10 a viackrat. Aj to by som nejak prezila (priemer je 5x), ale postupne po roku (asi vplyvom tazsieho prerezavania zubkov) sa maly zacal dozadovat castejsieho dojcenia aj pocas dna. Priklanal sa k prsniku aj kazdu hodinku a dozadoval sa zufalo mliecka. Nehovoriac o klasickom scenari, ze po napiti bol ako po uziti drogy ako vymeneny a z nerozneho dietatka sa stalo vysmiate babo. Snazila som sa ho hladit, uputavat niecim inym ale nedal sa oklamat. Skontaktovala som sa s poradkynou s Mamily, ktora ma povzbudzovala s tym, ze ak mi to neprekaza, mam ho kojit tak casto ako si vyzaduje (aj rocne dieta???). Tak som si nechala poradit a teraz lutujem. Spociatku mi nevadilo dat mu kazdu hodinu, ale ja palec - on celu ruku, do toho 40 stupnove horucky a dva dni len na cicke a teraz mame taky stav, ze akonahle sa priblizim k syncekovi, chce mliecko. Ak s nim nie som, ani si nespomenie, 2 dni som bola na seminari, manzel mu daval cajik (po neunosnom snazeni sme ho naucili pit z flase), akonahle ma zbadal, chcel didku. Ide o to, ze ja som ho nechcela prestat dojcit, ale v unosnej miere, ale moje predstavy sa ako inak nezhoduju z jeho a preto, ak si mam vybrat medzi tak castym kojenim, ako teraz a nekojenim, vyberam si nekojenie. Asi nemusim hovorit, ze sa mlieka dozaduje samozr. aj v tych najnevhod. chvilach a hlucne. V podstate sme sa vratili do doby ked sa narodil a pil castejsie ako kazde dve hodiny po cely den. medzitym normalne jedava asi tyzden bol v podtstate len na mliecku, ale to pripisujem chorobe/zubkom), teraz sa vraciame do normalu co sa tyka jedenia ale caste kojenie ostava. Som zufala, vycerpana a mam uz aj zlost, poviem pravdu, coho je vela, toho je prilis. Manzel ma upozornoval, aby som nepocuvla tu radu, ze dat, kedy chce, ale ja som sa riadila vlastnym rozumom (skor instinktom) a ten ma sklamal. myslim, ze si len na zaklade vlasneho usudku nedam rady. Nemam moznost pre manzelovu zaneprazdnenost ho „pouzit“ ani nik iny mi nemoze pomoct (kto sa uz len takto obetuje) aby s malym niekto ostal cele (niekolko) noci a dni. Ale zas mu nechcem sposobit traumu…Viem, bolo to dlhe a vela mamiciek ma vacsie problemy, ale toto je moj problem a pre mna je uz neunosny. dakujem krasne

zuzana


Dobrý deň.
Odchádzam na 10 dní preč, mimo počítača, preto je poradňa neaktívna a pred odchodom kontrolujem maily a našla som Váš, tak odpovedám ešte na poslednú chvíľu, potom to teda z technických dôvodov nebude možné, až kým sa nevrátim. Budem na mobilnom telefóne, ale aj tam značne nemobilná v dôsledku programu na školení.
Čítam, že máte náročnú situáciu s Vaším synčekom.
Oceňujem, že ste vydržali s dojčením až doteraz, máloktorej mamičke sa to podarí.
Aj režim, o ktorom píšete, že ste mali, prospievanie dieťatka, sú, ako čítam, príkladné.
K novému režimu, do ktorého ste prišli, mi napadá nasledovné: - je veľmi dôležité, aby režim dojčenia vyhovoval Vám aj dieťatku
- osvedčuje sa dôslednosť, urobiť rozhodnutie, koľkokrát a kedy chcete dojčenie so synčekom absolvovať počas dňa a toho sa držať, ak vydržíte a budete dôsledná, dieťatko by si malo nový režim osvojiť
- navrhujem ponúknuť v časoch, keď sa dožaduje dojčenia, a je to mimo režimu, niečo iné, lákavé , viem, že to u neho nebude mať cenu mliečka, ale bude to náhrada – môže to byť jogurt, nejaký nový druh, ovocie – niečo čo má rád alebo nové, čo by mohol mať rád,…podľa možností niečo zdravé – nevadí, keď to bude odmietať
- musíme počítať s tým, že synček situáciu nebude znášať ľahko
– navrhujem dať si pár dní v intímnejšom prostredí, aby ste nemuseli zápasiť ešte s reakciami okolia
- odporúčam požiadať o pomoc manžela v čase, keď príde z práce domov, aby ste si mohli aspoň na chvíľu po zrejme náročnom dni oddýchnuť a najlepšie sa mi vidí ísť mimo domu, bytu, mimo prostredia, kde ste boli počas dňa, aj keď len na štvrť alebo pol hodinku
Možno to vyzerá prísne, ale nevidím inú možnosť momentálne. Zdá sa, že starý režim sa synčekovi rozpadol a musíme mu pomôcť najprv vytvoriť pevný nový, keď už bude zabehnutý, môžeme robiť aj výnimky a zmeny, ale na počiatok by som odporúčala pevnú štruktúru a dôslednosť.
Je dôležité aj, aby sme s režimovaním začali v čase, keď dieťatko je stabilizované a neprechádza náročným psychickým alebo fyzickým obdobím, tu by sme mu mohli poškodiť – očkovanie, sťahovanie, odchod matky do pracovného pomeru, odlúčenie od rodiča na dlhší čas – otecko na služobnej ceste ….. Vtedy totiž potrebuje viac istoty a bezpečia a odmietanie dojčenia by mu mohlo evokovať odmietnutie poskytnutia tejto istoty a bezpečia.
Ďalej by som pomáhala synčekovi prekonať toto obdobie aj tým, že mu budem poskytovať viac telesného kontaktu – mazlenie, spoločné kúpanie, nosenie v šatke a nosiči, kontakt koža na kožu – môžete tak ležať a prikryť sa dekou,… a keď sa bude dožadovať prsníka, skúste ho hladiť, prihovárať sa mu, spievať mu.
Možno môže pomôcť aj, keď sa trochu viac oblečiete, aby si prsník nenašiel tak ľahko, aby manipulácia s prsníkmi nebola jednoduchá.
Toto mi napadá pri čítaní Vašich riadkov.
Aj ja sa môžem v odhade situácie mýliť, možno sa Vám moje rady budú zdať neprimerané, nie som u Vás doma, neviem vec posúdiť úplne reálne.
Vyberte si, ak sa niečo vybrať dá.
Ak nie, skúste si sama vymyslieť, ako by ste postupovali, možno vtedy, keby sa problém netýkal Vás, vtedy to môže byť ľahšie.
Vec, ktorou som si úplne istá je, že pokiaľ niekto z dvojice stráda, treba situáciu riešiť k spokojnosti oboch, aby nik nestrádal.
Prajem Vám veľa síl, odvahy a vytrvalosti a budem rada, keď sa ozvete, aký postup ste zvolili, keď sa bude dariť aj nie.
Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki