Mam začať s prikrmami u 4 mesačneho plne kojeneho babetka?

Moja dcerka bude mat buduci tyzden 4 mesiace a doteraz je plne kojena. Podotykam, ze to bolo velmi namahave, vzdy som bojovala s tym, ze sa mi tvorilo menej mlieka, nez som potrebovala - usudila som tak z toho, že po kojeni z oboch prsnikov bola ešte nespokojna, otačala hlavičku, otvarala pusu a nakoniec od plaču zaspala. Vyskúšala som prisahám všetko od bylinkových čajov, odstriekavanie, striedanie prsníkov, prikladanie v noci, čierne pivo, zapražené polievky, hroznové džúsy, vitamínové doplnky. Niektore obdobia boli fajn, mliečka bolo dosť - vtedy som si povedala, ake je to užasne kojiť, keď je mliečka dosť. Pribera sice dobre, ale vzdy je to na spodnej hranici, pripadne pod ňou. V poslednej poradni p. doktorka usúdila, že váhový prírastok je slabý - za tri týždne len 300g a nariadila mi podávať večer nemliečnu ryžovú kašu, a od budúceho týždňa aj zeleninové príkrmy. Ostala som mierne prekvapená, lebo všade čítam, že by to malo byť až od 6 mesiaca. Neviem, čo mám robiť,no ! mám chuť ju neposlúchnuť, ale bojím sa, aby som neublížila malej. Veľmi túžim dojčiť a mrzí ma, že je to také ťažké, napriek všetkému, čo pre to robím. Poraďte mi prosím. Ďakujem


Dobrý deň,

čítam z Vašich riadkov o Vašej obetavosti a nesmierne si ju cením. Vidím, že dávate dieťatku aj napriek nesmiernemu úsiliu všetko, čo potrebuje pre svoj zdravý psychický aj fyzický vývin. Čítam, že ste toho aj veľa vyskúšali.

Uvediem tabuľku váhových prírastkov, podľa ktorej si môžete vypočítať, ako je na tom Vaše dieťatko:
1.-2.mesiac 124-140g/týždeň
3.-4.mesiac 70-105g/týždeň
5.-6-mesiac 35-56g/týždeň
Podľa tejto tabuľky má Vaše dieťatko prírastky v rámci normy.

Tohtoročný svetový týždeň dojčenia od 3. do 10.októbra bol venovaný výžive dieťatka do a po 6.mesiaci veku. Zvýrazňované bolo výlučné dojčenie do 6. mesiaca veku bez zavádzania akýchkoľvek príkrmov. Na tlačovej besede 4.10.2005 o tom referovala MUDr. Vicianová. Ak by ste s ňou chceli o tom pohovoriť, jej telef. číslo je uverejnené na verejne dostupnom letáku, takže Vám ho ponúkam: 0905 798 441. Pokiaľ viem, používa aj hmotnostné tabuľky, ktoré som uviedla.

Myslím na Vás a prajem pokojné pokračovanie v krásnej práci, ktorú ste doteraz v starostlivosti o Vaše dieťatko odviedli.

S úctou.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki