Prikrmovať?

Dobry den, mame dilemu. Tento tyzden sme boli na poradni a 14 tyzdnova dcerka vazi len 4.450g /62 cm/, pribrala za 5 tyzdnov len 300 g. Porodna vaha bola 2960 g a 49 cm. Pani doktorka nam predpisala Nutrilon, ze mame zacat dokrmovat. Az do 11. tyzdna dcerka pekne papala- teda az moc - kazde 2 hodiny bola prisata aj 60 - 75 minut. Mlieka som mala dostatok, ale v posledne tyzdne papala len, ked som s nou pri kojeni pochodovala, co bolo dost unavne, tiez sme zacali mat problem so stolicou, stale hnackovala a viac i grckala, co ale podla pani doktorky bolo normalne. Teraz mam pocit, ze mam menej mlieka, cez den dcerka papa kazde 2 hodiny, ale zaspipo 5 minutach, musime chodit, alebo jej dost intenzivne netecie, co ju znervozni a oodmieta. Pekne papa iba v noci, asi kazde 3 hodiny po 20 minuit a potom zaspi. Mam strach, ze ked jej nasadime Nutrilon, prestane po case sat, cize zpohodlnie uplne. Zatial som jej Nutrilon ponukla len 2krat s lyzickou, co jej nechuti a vypluva mi ho, ! tak po par lyzickych je vzdy podam zase prso a tak to striedame. Poradte mi prosim, ako zvysit produkciu mlieka, mam zaujem ju vylucne dojcit, pokial sa bude dat. Alebo akou formou, ako casto a ake mnozstvo Nutrilonu dcerke ponuknut, aby nebola hladna, ale aby sa mi tvorilo i mlieko? Dakujem


Dobrý deň,

Prepáčte, že odpovedám neskôr, veľmi ma to mrzí, lebo cítim, že Vaša otázka si žiadala rýchlu odpoveď. Cením si Vašu snahu čo najdlhšie Vašu dcérku dojčiť a cením si všetko, čo preto robíte, aby ste dojčenie udržali.

Napíšem niečo k hmotnostným prírastkom. V prvých dvoch mesiacoch sa pohybujú v rozmedzí 124-140g/týždeň, v 3.-4. mesiaci 70-105g/týždeň, v 5.-6. mes.35-56g/týždeň.

Podľa tejto tabuľky, ktorá je k dispozícii pre odbornú aj laickú verejnosť, sú prírastky Vašej dcérky za posledných 5 týždňov len o 50g nižšie , čo nepokladám za znepokojujúce.

Keby ste chceli počítať prvé prírastky, počítajú sa od najnižšie dosiahnutej hmotnosti, na ktorú dieťatko schudlo.

Správanie v posledné týždne má podľa mňa charakter dojčenského štrajku, ktorý sa objavuje u dieťatka práve v tomto veku. Viac o tom, čo robiť, sa môžete dozvedieť na www.rodina.cz/LLL, štrajk dojčaťa. Vtedy sa odporúča pochodovanie pri dojčení, čo ste, ako píšete aj veľmi správne robili. Dieťatku pohyb pripomína prostredie vo vnútri maternice a húpanie ho ukľudňuje. V noci sa štrajk neprejavuje tak výrazne ako počas dňa, takže správanie je prijateľnejšie.

Veľmi správne ste podali náhradnú výživu lyžičkou. V prsníkoch sa práve v tomto období stabilizuje tvorba mlieka, čo môže navonok vyzerať ako menšia tvorbu, lebo prsníky nie sú naliate, ako tomu bolo v prvých týždňoch, tvorba mlieka sa riadi mechanizmom dopyt - ponuka. Ako píšete, môžete striedať prsníky pri dojčení a tak zabezpečiť dostatočnú tvorbu mlieka, niektoré mamičky dojčia aj z jedného prsníka a tvorba je dostačujúca.

Z popísaného usudzujem, že v hmotnostných prírastkoch nie sú výrazne nižšie odchýlky od normálu, správanie má charakter dojčenského štrajku, pokiaľ vylúčime ochorenie, čo je v kompetencii pediatra. Grckanie niekedy môže súvisieť s refluxom, ak by bolo pravidelné, môžete sa na mňa nakontaktovať telefonicky alebo mailom, opíšem Vám opatrenia, ktoré sa odporúčajú, ak ich nepoznáte. Hnačky treba skontrolovať pomocou výteru, odobratia vzorky stolice, príp. iným vyšetrením.

Dojčenský štrajk trvá prechodne, niekedy pár dní alebo týždeň, dva. Situácia by sa mala stabilizovať, dôležité je zachovať zaužívané rituály a vyzbrojiť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Ak máte možnosť požiadať niekoho o pomoc napr. v domácnosti, v tomto období sa to odporúča.

Prajem Vám veľa síl a radosti z Vašej dcérky. Všetko dobré.

Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki