Pitný režim

Dobry den, chcela by som sa opytat, kolko tekutin potrebuje v priebehu dna 10 mesacne, pripadne rocne dieta. Mam 10 mes dcerku, ktoru dojcim rano, vecer pred spanim a 2 - 3 krat v noci. Cez den jej ponukam cajik, ale nie som si ista, kolko caju by mala vypit, aby mala dostatok tekutin. Dakujem.


Dobrý deň,
vidí sa mi veľmi ťažké odhadnúť, koľko by mala dcérka vypiť tekutín. Dojčenie jej prináša prísun tekutín, nevieme však odhadnúť, koľko, nedá sa to ani podľa frekvencie dojčenia ani podľa dĺžky dojčenia, lebo nevieme, akou silou dieťatko saje a koľko mlieka vysaje.
Myslím, že je dobré sa riadiť podľa potreby dieťatka a je možné kontrolovať prísun tekutín stavom plienok, mali by byť pocikané, 6 – 8 krát za deň. Ak by dieťatko malo nedostatok tekutín, prejavilo by sa to zrejme niekoľkými suchými plienkami počas dňa a dieťatko by malo príznaky dehydratácie. Napadá mi, že možno teraz, v zimných mesiacoch, môžeme byť kľudnejší , nehrozí tak veľké riziko dehydratácie ako v lete.
Dobré je zabezpečiť prísun tekutín aj v polievkach, príp. ovocných alebo zeleninových šťavách., čo zrejme robíte. Množstvo potrebných tekutín súvisí aj s celkovou skladbou jedálnička dieťatka. Ak ho tvoria väčšinou tuhšie zložky, potrebuje tekutín viac, ak je strava viac kašovitá, potrebuje tekutín menej, v kaši sú už obsiahnuté.
Ak by ste mali o veci naďalej pochybnosti, obráťte sa na odborníka v oblasti výživy, aby Vám poradil, ako možno postupovať.

Prajem Vám všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki