Opakovaný zápal a upchatie mliekovodu

Dobrý deň. Mala som problém, ktorého opakovaniu by som sa rada vyhla. Pondelok mi stvrdla horná polovica prsníka, bol úplne tvrdý, nedalo sa to odsať pri kojení ani odstriekať. Na bradavke som mala aj pľuzgierik. Aj ten dosť bolel. Nakoniec to zmäklo, keď som prikladala plienku namočenú v horúcej vode/asi 20 min/.Potom som nechala malého dlho na prsníku a postupne to odsal./Má 5 mesiacov/.Večer aj ďalší večer som mala príznaky ako pri chrípke a červené fľaky na prsníku, ale už bol mäkký. O 5 dní prsník stvrdol znova na tom istom mieste, nepomáhalo ani prikladanie horúcej plienky. Trvalo to cca 24 hodín -stvrdnutá bola celá horná polovica prsníka aj miesto za dvorcom, vôbec to nešlo von. Prvý aj druhý krát sme mali doma návštevu po celý deň aj u nás prespali -preto som rozmýšľala či to nemôže mať súvis so stresom, alebo som mohla prechladnúť? Máme dvojičky a kojím ich každé dve hodiny, čiže prsia sú vyprázdňované pravidelne. Mám ešte 3 detičky, ktoré som odkojila, ale tento problém som nikdy nemala. Prosím Vás z čoho to môže byť, prečo sa to vracia a ako tomu predísť. Je to pre mňa veľká záťaž. Prosím poraďte. Ďakujem
Zuzana


Dobrý deň.
Vidím, že ste si s problémom pekne poradili. Myslím, že sme spolu hovorili aj telefonicky.
Problém mohol vzniknúť podchladením prsníkom, možno ste vybehli von nie úplne teplo oblečená alebo bolo otvorené okno a ovanul vás studený vzduch. Bolo by dobré sa podchladeniu prsníkov vyhýbať dbaním na dôsledné oblečenie. Reakcia môže byť aj od umývania v studenej vode alebo chodenia na boso. V prechodnom období, ako je teraz, sa často stáva, že prsníky takto zareagujú. V súvislosti s návštevou sa mohlo stať, že kvôli viac povinnostiam ste možno vystavili prsníky väčšiemu náporu zo strany počasia. Ako spomínate, mohol sa pod problémom podpísať aj stres.
Mohlo by pomôcť, keby ste zaradili občas polohu, pri ktorej je odsávaná horná časť prsníka, keďže tvrdnutie bolo tam. Sú to dve polohy poležiačky, keď má dieťatko bradu v hornej časti prsníka. Môže buď ležať na Vás, alebo na boku, otočené opačne. Oceňujem Vaše úsilie a múdrosť, s akou ste naložili so situáciou.
Prajem všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki