Odsávanie a kŕmenie z fľaše

Mgr. Lucia Michoňková, bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk

Dobrý deň.
Dnes som po prvý krát otvorila túto internetovú stránku a som šťastná, že som našla niekoho, kto mi poradí. Mám 2,5-mesačného synčeka. Narodil sa s váhou 3650g a dĺžkou 52cm. Dnes má 6150g. Priberá veľmi pekne, ale mňa to stojí neuveriteľnú námahu. Predovšetkým chcem povedať, že mám veľmi málo mliečka a každý ďalší deň, ktorí sa kojíme je pre mňa menší zázrak. Keďže vôbec nemám preplnené prsníky, ťahanie mliečka z nich predstavuje pre môjho synčeka dosť veľkú námahu. Prvé 2-3 minúty papá pekne, no potom sa začne zlostiť a dožaduje sa druhého prsníka. Vie, že odtiaľ mu to zasa pár minút pôjde ľahko. Spočiatku som si myslela, že tam jednoducho už mliečko nie je. Ale keďže som sa o tom chcela skutočne presvedčiť, siahla som po odsávačke. A veru v prsníku bolo ešte mliečka dosť. A to ma priviedlo na myšlienku (dnes už viem, že to bola zrejme chyba), že mliečko si budem odsávať a dávať mu ho z fľaše. Odvtedy je malý spokojnejší, krásne spapá celý obsah fľaše a ja som spokojná, že vypil aj zadné mlieko, nakoľko si odsajem prsníky úplne do prázdna. Žiaľ, malý si na tento pohodlný systém ! zvykol a mne odsávačka spôsobuje značné problémy s bradavkami (krvácajúce, popraskané, bolestivé). Jedine v noci odsávačku nepoužívame, nakoľko sa mi tvorí podstatne viac mlieka a malému sa ťahá ľahšie. Vtedy sa krásne napapá aj z prsníka. Chcela by som vedieť, či ešte mám šancu a akým spôsobom sa vrátiť ku kojeniu bez odsávačky a fľaše (predpokladám, že šanca tu je - keďže v noci s tým problém synček nemá). A tiež by som chcela vedieť, ako možno zvýšiť tvorbu mlieka, lebo to považujem za základný predpoklad k tomu, aby malý papal pokojnejšie z prsníka aj cez deň. Prikladám ho kedykoľvek si zažiada, ale tvorbe mlieka to nijako nepomáha. Čo všetko stimuluje tvorbu mlieka? Zo všetkých strán je na mňa tlak, aby som sa netrápila a prešla na umelú výživu, ale ja veľmi túžim dávať malému to najlepšie - teda materské mliečko. Pokiaľ budem mať v prsníku čo len kvapku, dostane ju. A ešte jedna otázka: ovplyvňuje kvalitu materského mlieka to, že je odsávané a podávané z fľaše? Znižuj! e to jeho výživnú hodnotu? A ako je to s jeho ohrievaním v mikrovlnke (kým ho odsajem, vychladne). Ďakujem za odpovede, dúfam, že nám pomôžu k tomu, aby sme mali mliečka dosť.


Dobrý deň,

Z Vašich riadkov čítam o veľkej obetavosti a nadšeniu pre dojčenie a aj o ťažkých chvíľach, ktoré ste prežili a prežívate. Cením si trpezlivosť a odhodlanie, s akým pristupujete k starostlivosti o dieťatko.

Píšete, že Vám odsávačka spôsobuje problémy s bradavkami. Jemnejší spôsob pre bradavky je ručné odstriekavanie, ktoré by bolo vzhľadom k stavu bradaviek asi vhodnejšie. Dôležité je získať cvik v tomto druhu vyprázdňovania prsníka.

Cením si, že v noci dieťatko dojčíte. Že to ide, ukazuje na to, že satie z prsníka ešte dieťatko nezabudlo a k prsníku sa vie prisať a mliečko vypiť. Možno by pre Vás bol dobrý spôsob pitie zo striekačky s cievkou alebo pomocou suplementora, keď dieťatko alternatívnym spôsobom pije mlieko a podporuje sa u neho správna technika prisatia. Pracujem aj s adoptívnymi mamičkami, ktoré dieťatko neporodili a práve častým prikladaním sa u nich vyvinie tvorba mlieka pre dieťatko. Dieťatko môže byť do jedného roka veku, skúsenosti máme s trojmesačnými detičkami, ktoré sme začali prikladať a kŕmiť vyššie uvedeným spôsobom.

Či dostalo dieťatko dosť mlieka sa určuje podľa mokrých plienok, malo by ich byť 4-6, či dieťatko prospieva a aké sú hmotnostné prírastky. V 3.-4. mesiaci sú 70-105g/týždeň. To hovorí aj o tom, či máte dosť mlieka pre dieťatko.

Podľa môjho názoru mlieko podávané z fľaše nemá zníženú výživovú hodnotu. Je len podávané iným spôsobom.

Ohrievať sa odporúča pod teplou vodou, mikrovlnka sa neodporúča.

Tvorbu mlieka stimuluje časté prikladanie, môžete vyskúšať čaje na podporu laktácie, fenikel, aníz, rasca v akejkoľvek podobe, kôpor, psychická pohoda, oddych, telesný kontakt s dieťatkom.

Cením si Vaše sily, ktoré do veci vkladáte a rada Vám budem nápomocná akokoľvek, ako budem môcť. Ak by ste mali záujem, môžeme byť v takomto kontakte alebo telefonickom alebo osobnom a skúsiť na veci postupne pracovať načrtnutým spôsobom, prípadne iným spôsobom.

Myslím na Vás a skutočne zo srdca Vám prajem to najlepšie, čo sa dá.

Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki