Neprospievanie

Rozhodla som sa obratit na Vas s prosbou o radu. Mam mesacneho chlapceka, ktoreho porodna vaha bola 3360 g. Hned po narodeni mu robili vyplach kvoli natravenej krvy v zaludku. Prikladala som ho k prsniku a hoci som mliecko este nemala syncek grckal pri akej kolvek manipulacii s nim, kupani aj prebalovanim. Den po porode mi malinkeho zobrali na patologickych novorodencov s podozrenim na reflux. Davali mu infuzie, podavali mlieko /ako kedy niekedy umele a niekedy od inej mamicky/. Velmi som sa bala ze nebudem mat mliecko lebo nechceli mi ho davat ani na prikladanie. Rozhodla som sa ze sa „rozdojcim“ sama a zacala som si mliecko odstrekovat v pravidelnych intervaloch. Mliecko sa objavilo na treti den a az potom malinky dostaval moje mliecko, ktore mu zarabali s nutritonom a podavali z flasky. Nemohla som ho sama krmit ani z flasky lebo by mi to vraj dlho trvalo, takze som si mliecko stale len odstrekovala a nebolo ho vela. Cele to trvalo pat dni, kym sa jeho stav nestabilizoval a nedali mi ho spat na izbu kde som ho uz mohla prikladat. Maly sa ale nevedel prisat tak som sa ho vzdy 20 min snazila prikladat a potom odstrekovala mliecko max. 50 ml a zarabala s nutritonom. Po dvoch dnoch som zaexperimentovala a dala som mu len mliecko bez zahustenia a syncek bol v poriadku a negrckal. Doktorka skonstatovala ze je v poriadku a bude mu stacit len mliecko. Problem bol s dojcenim a neskor aj s novoredenckou zltackou. Syn bol zmateny z toho ze ak si mliecko sam nevytiahne tak mu ho neodstriekam a nedam vo flaske. Mala som pocit ze sa zohravame celu vecnost, ale nakoniec zacal pit. Dostali sme ale zltacku a do satia sa syncekovi nechcelo. V noci spal suvislo sest hodin a aj cez den som ho musela na krmenie budit. Teraz zltacka ustupila ale spi nadalej sest hodin v noci, ale cez den si to mam pocit vynahradzuje. Prakticky dojcim kazdu 1,5 hodinu v priemere 30 min. Malinky pije zozaciatku velmi hltavo a potom oddychuje a zas hltavo az kym sa neunavi a nezaspi. Potom odgrgnutie pri ktorom sa preberie a pokracujeme v dojceni az kym nemam pocit ze dostatocne vyprazdnil prsnik. Pred dvomi dnami po prvej navsteve poradne som ale zostala nestastna z toho ze malinky pribral od prepustenia z nemocnice t.j. za dva tyzdne 90g, takze dnes vazi 3290 g. Ocividne vyrastol. Pri kontrole dojcenia vytiahol 70 g aj napriek tomu ze som ho pred tym hodinu dojcila. Velmi by som chcela aby bol syncek zdravy a prospieval, preto mi prosim napiste co robim zle alebo v com by mohol byt problem.
Velmi pekne dakujem!
Katarina


Dobrý deň.
Podľa toho, čo čítam, máte za sebou už toho veľa a vidím v tom, čo sa vám podarilo dosiahnuť, veľa vašej statočnosti a odhodlania.
Vidím, že postupujete veľmi správne.
Oceňujem najprv odsávanie, odstrekovanie, odstavenie fľaše, budenie na kŕmenie pri žltačke.
Čítam o dvoch protichodných veciach.
Jedna je, že synček málo pribral od prepustenia z pôrodnice, ale zároveň vyrástol.
Druhá je, že pri kontrole dojčenia ste mali pekný výsledok. Malý prírastok po prepustení z pôrodnice môže súvisieť s tým, že sa potrebujete stabilizovať po všetkom, čím ste prešli a nebolo toho málo.
Ďalej prírastok môže súvisieť so žltačkou.
Tabuľka hmotnostných prírastkov je v rubrike Čo robiť keď……, môžete sa tam pozrieť.
Nemôžeme však po tom všetkom, čo máte za sebou, očakávať zázraky. Potrebujete trochu času, aby ste nabrali silu a postupovali podľa tabuliek.
Musíme však pri tom dať pozor, aby bol v poriadku počet mokrých plienok 4 – 8, aby sa neobjavovali suché plienky, to by bol znak, že dieťatko nemá dostatočný prísun tekutín. Spanie v noci tiež môže súvisieť buď s temperamentom dieťaťa alebo s tým, že dieťatko je zoslabnuté v dôsledku žltačky alebo nedostatočného príjmu tekutín. Aj bilirubín sa ľahšie odbúrava, keď dieťatko dostáva viac tekutín. Čiže ak by bolo treba v noci dieťatko budiť, skúste to.
Tiež mi nie je jasné, či kŕmite z jedného alebo oboch prsníkov. Po vyprázdnení jedného by bolo vhodné ponúknuť druhý prsník.
Ak je vo vašom okolí nejaká poradkyňa pri dojčení, bolo by vhodné, keby sa prišla na dojčenie pozrieť. Ak nie, skúste si sama skontrolovať techniku dojčenia a prisatie dieťatka, či sú správne. Veľmi často býva zdroj problémov práve tu. Prajem vám veľa síl a úspechov.
Keďže ste doteraz využili veľa z Vašich zdrojov, prajem Vám, aby ste ich vedeli využiť aj naďalej a postupovali príkladne, ako doteraz.
Ak by ste potrebovali zodpovedať nejakú otázku, rada Vám budem k dispozícii.
Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki