Materské mlieko+umelá výživa

Máme mesačného chlapčeka, manželka ho od začiatku kojila no zistili sme pred dvoma týždňami, že má asi málo mliečka nakoľko maličký stále plakal nepriberal a mal zelenkavú stolicu. Lekárka nám povedala, že treba prejsť na umelú výživu. Manželka si teraz malého najprv priloží k prsníku kým ho nevysaje a následne mu dá nutrilon 1 v predpísanej dávke.
Keď bola na kontrole u lekárky táto ostala zhrozená, že nemôže podávať dieťatku súčasne materské mlieko a hneď za tým aj nutrilon. Manželke odporučila aby zabudla na materské mliečko a podávala mu iba nutrilon. Maličký je však spokojný, normálne si odgrgne, nezvracia. Poraďte nám je názor lekárky správny, nie je škoda odstaviť dieťatko od materského mlieka hoc aj od malého množstva? Môže mu nejak uškodiť, keď sa mu v brušku pomieša materské mlieko s nutrilonom? Ďakujem.


Dobrý deň.
Materské mliečko sa môže miešať s nutrilonom, postupujeme tak aj pri dojčení adoptovaných detí, je o tom zmienka v decembrovom čísle časopisu Zdravie.
Zelenkavá stolica nie je indikácia na prikrmovanie umelým mliekom.
Treba sa riadiť počtom mokrých plienok, 4 – 6 denne, priberanie je 124 – 140g/týždeň v prvých dvoch mesiacoch, ale dieťa aj nemusí priberať a môže aj schudnúť, každé má iný štart.
Zelenú stolicu spôsobuje laktóza v materskom mlieku. Plač môže spôsobovať aj nepohodlie, večerná únava, je aj spôsobom komunikácie dieťatka s vami.
Veľmi správne postupujete, že dieťatko najprv prikladáte na prsník..
Ešte upozorním na dávku, aby nedošlo k prekrmovaniu. Dieťatko by malo vypiť 150ml/kghmotnosti/deň. Pri takomto spôsobe sa dá po počiatočnom naštartovaní dieťatka prejsť na úplné dojčenie.
Možno by pre vás bolo zaujímavé kŕmenie pomocou suplementora. Ak máte záujem, ozvite sa napíšem viac.

Prajem veľa radosti z dieťatka a spoločne strávených chvíľ.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki