Štrajk dojčaťa

10.7.2005

mate pravdu …v tom, co ste mi napisali. Skutocne sa syncek pri kojeni sprava inak, bije ma do prs, skrabe, stipe, resp. odtlaca a da mi skutocne namahy ho udrzat pri prsniku. Myslim si, ze v noci pije rpeto kludne lebo je unaveny a hned po kojeni zaspi, co cez den malokedy. Je velmi prefikany, co by som si o trojmesacnom dietati skutocne nemyslela, pretoze akonahle mu uz z prsnika ide mliecko slabsie-po minute-tak zacne vystrajat a dozadovat sa druheho prsnika. Tam sa ukludni a pije tam dlhsie…….ale celkovo je najedeny za 5 min, tak asi skutocne pije rychlo no. Mozem sa este spytat, moze kojenemu dietatu uskodit ak zjem vacsie mnozstvo - 7 dec. sklicko egresov, cernic pripadne cerveneho ribelia? Dakujem za odpovede. Snad sa to s malym upravi lebo coskoro budem mat modriny:))). Este raz dakujem.


Dobrý deň, veľa z prejavov dieťatka, ako ich popisujete, sa podobá prejavom pri štrajku dojčaťa. Vo väčšine prípadov býva dieťatko pokojnejšie v noci, ako to sama poznamenávate.

Čo sa týka ovocia, je veľmi dôležité konzumovať ho, zabezpečuje dôležitý prísun minerálov a vitamínov pre Vás aj Vaše dieťatko. Čo sa týka množstva alebo druhu ovocia, na ktoré sa pýtate, odpoveď asi spoznáte najlepšie Vy sama. Dôležité je všímať si, či dieťatko nemá po Vami skonzumovaných , najmä preň novozaradených, jedlách zmenené správanie, plač, vyrážky na koži, bolesti alebo kŕče v brušku. Tiež je potrebné brať do úvahy, či niekto v rodine, Vašej alebo manželovej, nemá alergiu, a to nielen na potraviny, potom je dobré alergizujúce poraviny vynechať, napr. arašídy, čokoláda, káva, ryby,….a sledovať u dieťatka reakcie na dráždivejšie potraviny, kam by som napr. zaradila aj ríbezle, egreše a černice, asi týždeň, potom zaradiť ďaľšie. Niektoré detičky tolerujú v strave mamičky v podstate všetko, iné sú citlivejšie a niektoré potraviny im spôsobujú bolesti bruška alebo iné problémy. Ja sama som prvé mesiace so svojou dcérkou prežila na chalupe, kde na záhradke práve dozrievali v tomto období ríbezle, egreše a černice a tvorili moju každodennú zložku potravy asi v podobnom množstve ako uvádzate aj Vy. Dagmar Schneidrová v publikácii Kojení-nejčastejší problémy a jejich řešení, Grada 2002, píše na str. 108 v kapitole pojednávajúcej o strave dojčiacej matky: „ Väščina druhov ovocia je dobrým zdrojom vitamínu C, žlté a oranžové plody aj zdrojom bete-karoténu, draslíku a pektínu (a ja dodávam, že tmavé plody zdrojom železa). Vhodné je obzvlášť ovocie surové a mrazené, z hladiska prívodu vlákniny aj sušené. Nevhodná je taká úprava, kde dodávame ovociu veľa cukru, napr. kompóty, marmelády, džemy.“

Ešte k tým modrinám. Je dobré dať dieťatku najavo, že Vám spôsobuje bolesť. Napr. vsunúť Váš malíček do jeho pusinky, vybrať prsník a povedať mu( a príslušne tomu prispôsobiť aj mimiku a hlas, no nie veľmi prehnane, nemalo by sa vyľakať), že to nemôže robiť, možno „nono“ a pokrútiť hlavou. Ak by malo dôjsť až k modrinám, odporúča sa aj na deň, dva, nahradiť dojčenie kŕmením odstriekaným mliekom niektorým z alternatívnych spôsobov a potom sa zase vrátiť k dojčeniu z prsníka. A popri tom simulovať nočné prostredie a kľud, šero bez zvukov a podnetov, tak trochu na čas „sterilné“ prostredie počas dojčenia. Možno zaradiť polohy, ktoré používate v noci. Pamätám si na jednu mamičku, ktorú dieťatko veľmi udieralo do prsníkov a mala modriny a bolesti v prsiach a hľadali sme spolu príčinu tohto správania. Od akého okamihu sa toto správanie začalo prejavovať. Rozmýšľali sme spolu a mamička aj sama. Asi po týždni mamička telefonovala, že vec je vyriešená. Že nebudem veriť, ale vytiahlaz koša na žehlanie starú podprsenku, ktorú si musela opraviť a začala ju znovu nosiť a udieranie dieťatka do prsníkov prestalo. Potom si mamička spomenula, že dieťatko malo túto podprsenku v obľube a pri kojení ju často chytalo a naťahovalo a problémy s búchaním začali práve vtedy, keď mamička podprsenku vyradila. Takže aj takéto môže mať príčiny správanie našich drobcov.

Prajem Vám všetko dobré. Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki