Málo mlieka

Máme 2-týždňovú dcérku, snažím sa ju kojiť, ale pri náhodnom stlačení prsníka som zistila, že mlieko tam takmer nie je. Jeden deň som mala prsníky „naliate“, všetko išlo dobre, ale na druhý deň malá stále plakala aj keď bola suchá, prebalená a mysleli sme, že aj napapaná. Avšak prsia sú stále poloprázdne, napriek tomu, že ju prikladám častejšie a ona stále plače. Podotýkam, že pijem veľa a stravujem sa primerane. Po dlhom plači sme jej z núdze dali umelú výživu BEBU H.A., ktorú však takmer celú hneď po vypití vyvrátila a potom vracala ešte dvakrát do polhodiny. Prosím, poraďte mi, čo mám robiť. Mám ju nechať plakať a skúšať kojiť, napriek tomu, že nemám dostatok mlieka alebo mám súčasne kojiť a medzitým dokrmovať umelou výživou? Ak umelú výživu, tak akú, aby dieťa z nej nevracalo? Veľmi chcem dojčiť, pretože viem, že materské mlieko je najlepšia výživa, no zároveň nedokážem dcéru nechať plakať od hladu. Ďakujem.
Silvia

Dobrý deň.
Odporučila by som dojčiť. Tvorbe mlieka pomôže časté prikladanie na prsníky. Môžete použiť aj olej na masáž prsníkov na podporu tvorby mlieka alebo čaj od firmy Weleda. Keď pri stlačení z prsníka mlieko nevyteká, nie je to dôkazom toho, že tam mlieko nie je. Plač dieťaťa často má veľa významov, nie vždy znamená, že je dieťatko hladné. Odporúčam aj nosenie v šatke alebo babyvaku kvôli podpore tvorby mlieka a nasýtenia potrieb dieťaťa v kontaktovaní sa. Čo sa týka iného umelého mlieka, neviem sa vyjadriť k reakcii, ktorá bola na prvé mlieko, radšej by som bola opatrná a skúšala dojčenie. Odporúčala by som vyradiť z Vášho jedálnička, ak tam máte, mlieko v surovom stave a nahradiť ho kyslomliečnymi výrobkami, často totiž mlieko spôsobuje plač a nepokoj dieťatka.
Ak potrebujete vedieť viac, kontaktujte sa, prosím, telefonicky, na základe informácií v otázke neviem k veci povedať viac.

Prajem všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki