Kŕče pri kojení dieťaťa?

Dobry den. Obavam sa o spravanie mojho 3mes. syna. Je zatial plne kojeny, ale posledne 3 tyzdne mame velke problemy (i ked rozne problemy nas sprevadzaju pocas celeho dojcenia). Nase kojenie vyzera nasledovne: Maly sa prisaje a v klude pije z 1. prsnika, ku koncu sa vsak zacina napinat, teda papa, potom sa trhne dozadu, napne sa alebo prehne ako luk, strasne krici a place, nasledne sa vsak opat vrha po bradavke a tak dokolecka. Opakuje sa to aj na druhom prsniku. Skusala som zmeny roznych poloh, odgrgavat pocas kojenia, tisit ho, kojit za chodze, aj na fitlopte…nic nepomaha. Zacina k tomu dochadzat aj pri kojeniach nad ranom. Najprv som myslela ze je uz asi napapany, ale nie je to tak. Inac, papame kazde 2-3 hod, v noci kazde 3-4, bolo to pomerne ustalene, teraz castejsie. Maly vsak po kojeni stale place, nikdy to neprebehne v klude. Som z toho vystrasena, lebo ani jeho prirastky nie su bohvieake, a je velmi slaby. K tomu sa pridruzili problemy so zaostavanim v motorickom vyvine, a tak sa velmi obavam. Mozu tieto problemy suvisiet s dojcenim, alebo sa mam obratit na pediatra? Moze ist o nejake krce? Neviem uz co mam robit a nechcem nic zanedbat.Este chcem dodat, ze som skusila flasticku /viem ze je to nebezpecne/ a pri nej sa takto nespraval, vklude sa napapal…prosim poradte…dakujem


Dobrý deň,
správanie, ktoré popisujete, nasvedčuje tomu, že vaše dieťatko prechádza obdobím dojčenského štrajku, čo sa veľmi často vyskytuje u dieťaťa v 3 – 4 mesiacoch. Z toho čo píšete vidím, že postupujete veľmi správne a aj Vaše pozorovania sú veci zodpovedajúce. Štrajk je prechodným stavom, ako prišiel, tak aj odíde, trvá rôzne od niekoľko dní po niekoľko týždňov. Dieťatko potrebuje pokojné prostredie pri dojčení na toto prechodné obdobie. Pomáha zatiahnuť závesy a vytvoriť atmosféru noci, lebo vtedy obvykle dojčenie prebieha kľudnejšie. Dobré je vylúčiť všetky zvuky pri dojčení – telefón, tv, rádio,…Pre Vás by mohlo byť fajn pripraviť si dobrý nápoj a piť ho počas dojčenia, ak sa dá. Odporúča sa skúsiť dojčiť počas chôdze, zmeny polôh tiež môžu napomôcť. Všetky rituály, ktoré máte, a to je kúpanie, zaspávanie pri pesničke alebo iné… je dobré ponechať, neupadnúť do paniky a chaosu, rituálov sa môže dieťa držať a môžu mu pomôcť týmto obdobím prejsť. Ak si chcete niečo prečítať o štrajku, odporúčam www.rodina.cz//LLL.

Čo sa týka fľaše, píšete, že viete o rizikách, tak nebudem o nich písať. Mohlo ísť o prekvapenie, čo pri štrajku niekedy pomáha, dieťatko na chvíľu zabudne štrajkovať, lebo ho zaskočí nová vec. Môže byť kľud po fľaši aj v dôsledku menšej námahy a pravidelnejšieho prítoku mlieka. Ak bolo mlieko umelé, tak aj zloženie mlieka spôsobuje menšiu aktivitu dieťaťa. Ak je štrajk veľmi výrazný, odporúča sa na prechodné obdobie kŕmiť alternatívnym spôsobom. Ak by ste mali záujem, môžem Vám ho prísť ukázať.

Čo sa týka motorického vývinu, neviem o tom, že by jeho zaostávanie mohlo súvisieť s dojčením, naopak dojčené deti v motorickom vývine napredujú rýchlejšie. Odporúčam Vám obrátiť sa čím skôr na odborníka, aby Vášmu dieťatku urobil príslušné vyšetrenie. Vo veku 3mesiace vec asi spadá do pôsobnosti pediatra, do pozornosti dávam Pracovisko včasnej diagnostiky a terapie detí v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch. U vášho dieťatka môže ísť aj o prechodný stav, keď v určitej oblasti u neho nastáva pokrok, v niečom napreduje, potom v inej oblasti sa môže prejaviť regres, akoby spomalenie. Často sa to deje vo vývine dieťatka v období detstva. Ak však máte pochybnosti, je dobré sa obrátiť na odborníka. Tiež odporúčam cvičenia bábätiek s p. Annou Sedláčkovou, ktoré sú zamerané aj na monitorovanie a podporu motorického vývinu dieťatka, myslím sa volajú Babyfit a cvičia sa v Cultus na Nevädzovej ulici a v Devínskej Novej Vsi a ešte na jednom mieste.

Prajem vám veľa síl, nezabúdajte na samú seba, skúste požiadať v rodine o chvíľky oddychu pre seba, aby ste mali kde načerpať sily a mohli týmto obdobím hladko prejsť.

Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki