Jedovité správanie na prsniku-prechodne?

Sent: Tuesday, July 12, 2005 8:54 PM

Dobry den, chcem Vas poziadat o radu a nazor. Uz som diskutovala v tejto poradni moj problem tykajuci sa dojcenia. Mam 9 tyzdnovu dcerku, s dojcenim sa borime od prveho dna a napriek velkej snahe od krmenia ku krmeniu sa situacia este stale nestabilizovala. Stale nekojim plne - raz za den, najcastejsie popoludni ju nakrmim nahradnou vyzivou. Krmim dcerku z prsnika a z flase - viem, ze je to zakladna chyba, ale zda sa mi, ze vie stale dobre sat aj z prsnika - najma v noci, rano a vecer jej to nerobi ziaden problem. K tomuto krmeniu som pristupila po urputnych pokusoch nakrmit dcerku popoludni, co sa mi nedarilo a nedari - kojime dokola, striedam prsniky, nasytena nie je celkom ani 3 - 4 hodiny a preto dokola pyta papat a samozrejme place. V noci a rano mam mliecko nahromadene a problemy nie su. Viac ma ale trapi spravanie dcerky - dufala som, ze je prechodne, ale stale trva. Pri prsnikoch, ale aj pri flaske sa najprv napije, lepsie povedane nahlta a zakratko zacne jedovito plakat - na prsniku najprv preto, ze jej ide mliecko silnym prudom, ktory nie vzdy zvlada a potom jej ide mliecko ovela pomalsie a ona sa dokola jeduje, ked vystriedam prsnik, opakuje sa to. Tym, ze sa zvysuje jej dopyt a hlad,kedze je uz v 3. mesiaci, zvysuje sa aj intenzita placu, je to skor taky jed. Zachovavala som stale pokoj, vela som citala o tom, ze je to prechodne - aj tak sa vsak bojim a chcem sa uistit, ci taketo spravanie nemoze byt istym sposobom navykove, ci sa dieta upokoji pri papani vo vseobecnosti - teda ci nebude takto „stresovo“ papat aj nadalej. Rovnako sa sprava pri flaske. Mohlo by byt podavanie jedla z flase 1 - max 2x denne - pricinou tohto spravania? Myslim, ze z prsnika saje stale dobre co sa tyka techniky. Mozu tieto problemy pretrvat? Celkovo hladna dcerka nemoze byt, pribera nadpriemerne, je to skor velky papkac, ten plac je vsak velmi stresujuci pre nas obe.

Prosim Vas o radu z Vasej skusenosti.
Dakujem.


Dobrý deň, čítam z Vašich riadkov veľa z toho, čo sa o období 2.- 3.mesiaca píše v literatúre a o čom hovoria aj iné mamičky. Cením si Váš pozorovací talent a spôsob ako vo veci postupujete, najmä pokoj, ktorý sa snažíte dieťatku vytvoriť. Čítam aj o tom, že dieťatko pekne prospieva, v čom vidím veľký podiel Vašej vzornej starostlivosti.

Čo sa týka kojenia, poznala som mamičky, ktoré plne dojčili až po 3 až 4 mesiaci, dovedy sa o to usilovali a neskôr sa úspech dostavil. Čo sa týka silného prúdu mlieka, môže byť, že sa dcérka nahltá vzduchu a robí jej problém, potom je nepokojná. Odporúča sa mamičkám, odpustiť si trochu mlieka pred tým, než priložia dieťatko k prsníku, buď priložením teplého obkladu, plienky, gelového vankúšika alebo odpustením mlieka pod sprchou. Ten jedovitý plač sa v 2-3.mesiaci objavuje a aj hnevlivé správanie. Volá sa štrajk dojčaťa. To je asi to, o čom ste čítali. Je to prechodné obdobie. Je dobré pri kojení zabezpečiť kľudné prostredie, bez podnetov, zvukov, telefónu, televízora, rádia, zatemnniť miestnosť, prípadne použiť polohu, v akej kojíte v noci. V noci by to malo byť lepšie. Obdobie je to prechodné, malo by pominúť, u niekoho trvá niekoľko dní, u niekoho niekoľko týždňov. Vy píšete, že toto obdobie trvá už dlho, no možno by stálo za to, vyskúšať niektoré z týchto opatrení, či by nepomohli. Ešte chcem dodať, že obdobie 2.- 3 .mesiaca je aj obdobím rýchlejšieho rastu detí, volá sa to rastový spurt, to možno tiež viete, a detičky si častejšie pýtajú mlieko.

Čo sa týka fľaše, môže byť, že dieťatko trochu mätie a môže spôsobovať nepokoj, do akej miery ťažko povedať, nakoľko je to štrajkovanie a nakoľko fľaša a či v tom nie je ešte niečo iné, teplo, chlad, zvuky, vône, nové veci, zážitky…. Čítam o tom, ako je pre Vás plač stresujúci a pamätám si aj na podobné obdobie u nás doma a ako mi bolo ťažko. Ocenila som vtedy kamarátov, ktorý moje plačúce dieťatko prijímali a dokázali s nami ísť na prechádzku bez toho, aby sa ma stále pýtali, prečo stále plače. Ešte mi napadá, ako to má dcérka s odgrgávaním. Ak by jej mliečko vychádzalo trochu von alebo ani nie a mali by ste pocit, že sa jej trochu vracia, mohlo by to byť príčinou jej plaču a správania. Odporúča sa polohovať dieťatko v postieľke na 30stupňov, netlačiť na bruško. Po kojení a odgrgnutí dať ešte glg mliečka na spláchnutie vystúpeného mlieka, ktoré je už natrávené a dráždi v tráviacej trubici. Pri prebaľovaní dávať nožičky nabok, nie hore, aby sme netlačili na bruško dieťatka. Tak aj nosiť. Tiež by som poprosila pediatra o vyšerenie bruška- sono, stolicu výter aj odobrať vzorku a uistiť sa, či nejde o nejaké bolesti bruška, ktoré sa dajú rýchlo a bez trápenia odstrániť. Sama môžete skontrolovať aj pusinku dieťatka a zadoček. ak by sa v pusinke objavovala biela farba, akoby stále mlieko po kojení alebo akoby tvaroh, trochu zrazený, skúste si to pár dní všímať, išlo by o soor a vtedy detičky plačú, odťahujú sa od prsníka, lebo ich pusinka bolí. Niekedy sú vyrážky aj na zadočku, výrazné alebo nie, len drobné výstupky. soor potom treba liečiť prípravkami z lekárne a dlhodobejšie, aby nedošlo k recidíve. Masťami natierať aj bradavky prsníka. Ak ste z Bratislavy a mali by ste záujem o osobnú návštevu, môžem to prísť pozrieť ja, je to však u mňa platená služba. iné kolegyne robia túto službu zdarma, sú uvedené v časopise Dieťa Neviem, či máte známosť o alternatívnych spôsoboch kŕmenia dieťatka, dalo by sa nejakým z nich nahradiť pitie z fľaše. Ak máte záujem, ozvite sa. Máme s nimi dobré skúsenosti.

Prajem Vám, aby ste v doteraz prejavenej statočnosti vytrvali a Vaša situácia sa upokojila a stabilizovala. Cením si Vašu vytrvalosť a rozvahu, s akou k veci pristupujete. Môže byť pre Vás dobrým zdrojom aj naďalej.

Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki