Hrčka v podpazuší

20.7.2005

Dobry vecer, potrebovala by som radu!Moze vzniknut v dosledku kojenia hrcka v podpazusi?Mam 3tyzdnovu dcerku a kojim ju.Pred 3dnami sa mi objavila v podpazusi bolestiva hrcka!Dakujem


Dobrý deň, Vidím ako veľmi dobré, že ste sa ozvali a požiadali o radu. Myslím, že hrčka môže byť spôsobená laktáciou, aj keď by som potrebovala vedieť lokalizáciu hrčky presnejšie. Hrčky pri kojení spôsobuje upchatý mliekovod, vo Vašom prípade to neviem presne určiť, keďže nemám možnosť situáciu vidieť.

Môžete skúsiť použiť kojenie vo futbalovej polohe – ak kojíte z pravého prsníka, tak dieťatko máte na pravom predlaktí pod Vašou pazuchou, je to z amerického futbalu, kde pod pazuchou držia hráči loptu. Dôležité je vypodložiť dieťatko vankúšmi, hlavičku má vpredu a nožičky vzadu, telo pod pazuchou. Prsník si môžete pridŕžať ľavou rukou. V tejto polohe sa vyprázdňujú tie časti prsníka, ktoré sa pri iných polohách nevyprázdňujú, sledujte, či nastávajú nejaké zmeny na hrčke.

Skúste pri kojení na hrčku mierne pritláčať Vaše prsty, či odtok mlieka z prsníka nespôsobí jej vyprázdnenie. Lepší účinok by mohol nastať, keby ste na ňu priložili pri kojení ešte niečo teplé, lepšie sa vyprázdni obsah hrčky za tepla ( dostať gelové vankúšiky v DM drogériách, ktoré sa dajú nahriať a držia teplo). Niekedy pomôže aj v sprche si trochu oblasť masírovať pod teplou vodou. Nie je vhodné tlačiť veľa, lebo by sme mohli spôsobiť stlačenie a upchatie iného mliekovodu. Je dobré ponúkať tento prsník pri každom kojení dieťatku ako prvý.

Tiež je dobré sa pozrieť, či Vás v tomto mieste netlačí podprsenka alebo iný odev. Ak je hrčka začervenalá, okrem kojenia nie je dobré, aby bola v teple. Mimo kojenia sa odporúča dať obklady: nastrúhaný zemiak, alkohol, tvaroh, …ale tie vec nevyriešia, iba pomôžu predísť zápalu, ktorý by mohol vzniknúť a dobre pôsobia aj pri zápale. V každom prípade hrčku netreba nechávať tak, treba sa snažiť o jej čo najrýchlejšie vyprázdnenie. Ak by sa to nedarilo, niekedy pomôže, keď mlieko z prsníka odsaje manžel.

Ak by sa nič s hrčkou nepohýnalo k lepšiemu, vyhľadajte lekára, najlepšie Vášho gynekológa alebo odborníka na prsníky.

Ak chcete predtým využiť návštevu poradkyne, aby sa prišla na vec pozrieť, kontakty sú v časopise Dieťa, ja budem služobne odcestovaná, takže nemôžem prísť, budem len v telefonickom spojení, môžete ho využiť tiež a ozvať sa, ako sa vec rieši na 0905 125 685.

Prajem Vám veľa zdaru a čo najrýchlejšie vyriešenie problému. Všetko dobré. Lucia Michoňková—-

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki