Dojčenie po 1. roku

Rada by som Vás poprosila o názor a radu. Dojčím svojho synčeka už rok. Od začiatku do 3,5 mes. som odsávala a kŕmila ho z fľaše, potom, sa mi bradavky podarilo vyliečiť tak, že som mohla synčeka dojčiť klasicky. Do príkrmov sa mu moc nechcelo a tak som s jedným ovocným príkrmom dojčila do 7,5 mes. Momentálne synček odmieta dojčenie počas dňa, má kopu záujmov a k dojčeniu ho skrátka neprinútim. Dojčím 2 x denne pred spaním a ráno po zobudení a mliečko začína odchádzať. Som z toho veľmi nešťastná, chcela som dojčiť min. do 2. rokov.
Ako to robia ostatné maminky, keď tvrdia, že dojčia 2x denne a mliečka je dosť?? Môjmu malému je to málo, po dojčení je nespokojný. Náhodou som pri odsávaní mliečka zistila, (keď som malého nechala po 1 x večer uspať svokre) že v pravom prsníku sa mi mlieko už takmer netvorí a v druhom ho mám len 60-70 ml. S nočným dojčením som prestala, malý sa z jedného -dvoch papaní v noci, čo mi vôbec nevadilo, „prepracoval“ na dojčenie každú pol hodinu a tak preplakal noc, keď som ho chcela udržať v aspoň 3-hodinových intervaloch, lebo pri častejšom dojčení som nemala dostatok mlieka na to, aby sa uspokojil a plakal aj po dojčení. Cez deň je ochotný vypiť mliečko z fľašky. Je mojou jedinou cestou vrátiť sa cez deň k odsávaniu mlieka a prikrmovaniu mojim mliekom z fľaše večer po dojčení? Ako často mám odsávať? V literatúre aj v poradniach je veľa informácií o dojčení a problémoch s ním spojených v začiatkoch, ale o takýchto už oveľa menej. ďakujem za pomoc.


Dobrý deň,
čítam, že ste si prešli strastiplnou cestou. Cením si vašu vytrvalosť, vidím ju aj v období prechodu z fľaše na prsník, nie každému sa táto vec podarí.
V období jedného roka je materské mlieko veľmi hodnotnou zložkou potravy. Môže nahradiť mlieko na báze kravského mlieka a znížiť riziko vzniku alergie. Popri mlieku dieťatko môže dostávať rôzne druhy príkrmov. Pokiaľ je po dojčení hladné, môžeme mu ponúknuť raňajky, obed, večeru alebo desiatu a olovrant. Materské mliečko môžeme podávať pred spaním, ako to aj vy robíte, v noci a ráno. Je len doplnkom výživy, nie je hlavnou zložkou. Vytvorí sa ho toľko, čo dieťatko vypije. Je ťažko zmerať, koľko je to. Niekedy sa nám môže zdať, že je mlieka málo, prsníky sú nenaplnené, ale presne nevieme zmerať, koľko mlieka v prsníkoch je. Ani odsávačkou nezistíme presný stav. Čo ona neodsaje, dieťatko by ešte vedelo odsať, pokiaľ nejde odsať odsávačkou, neznemená to, že mlieko tam nie je. Ak máte pocit, že jeden prsník sa napĺňa menej, ponúkajte ho nejaký čas ako prvý.
Čo sa týka nočného dojčenia, dieťatko si asi utvorilo návyk na prsník, stáva sa to, a potom ho používa ako cumlík a často sa budí. Niekedy sa darí vec riešiť postupne, niekedy treba radikálnejší postup. Niekedy pomôže, keď mamina skúsi nespať v jednej izbe s dieťatkom a iný dospelý jej ho prinesie na dojčenie. Sú totiž deti, ktoré sú vnímavejšie na materské mlieko a keď ho cítia, budia sa.
Ja na Vašom mieste by som dojčila, keď sa dá. Keď dieťatko mlieko prijíma, píšete, že ráno a pri zaspávaní dvakrát denne. Keď je po dojčení nespokojné, mala by som pripravený iný pokrm – polievku, kašu, zeleninu, ovocie a ponúkla by som mu niečo ďalšie. Skúsila by som vniesť si do dojčenia pohodu, pripraviť si nejaké príjemné pitie ku dojčeniu a urobiť si v týchto náročnejších dňoch čas aj pre seba, odísť aspoň na poobedie v týždni mimo byt alebo dom, alebo aspoň na chvíľku počas dňa „vymeniť tapety“ ako hovorí moja kamarátka. Myslím, že s takýmto dojčením môžete ešte dlho vydržať, samozrejme dokedy, nezávisí len od Vás, ale aj od Vášho dieťatka, ono sa na tejto veci rovnako podieľa ako Vy.
Ak by ste mali pocit, že sa potrebujete s dieťatkom viac kontaktovať, môžem Vám odporučiť masírovanie dieťatka, je možné sa takúto masáž naučiť, ak by ste mali záujem, existuje o tom literatúra aj inštruktori, ja som tiež jedným z nich. Ak niečo zostalo nezodpovedané, prosím, ozvite sa.
Prajem vám veľa pekne strávených chvíľ plných pohody.

Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki