Dojčenie a fľaša

20.1.2006

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako mám postupovať, keď moje dieťatko začalo odmietať prsník - v noci papá normálne, ale cez deň sa nechce chytiť. Posledné dva dni papala len z fľaše - je možné, že tie dva dni by ju až tak „pokazili“, že už nechce môj prsník? Dôvody, prečo papala len z fľaše neboli až také správne, (obavy z nedostatku mlieka a predovšetkým nátlak mojej mamy, ktorá ma stále strašila, že dieťatko je príliš malé a že ho dosť nekŕmim) teraz si to už uvedomujem, a sama sebe poriadne nadávam a ešte aj dlho budem. Skúšala som jej dnes ponúkať len prsník, ale nechcela ho a stále plakala, až som to asi po troch hodinách vzdala a dala jej zasa fľašu. Neviem, či je správne, nechať ju bez fľaše a hladovať, kým si to s prsníkom nerozmyslí, alebo sa to rieši inak, troška ľudskejšie. Skúšala som ju nakŕmiť aj pri zaspávaní - chytila sa a začala sať, ale po chvíľke sa prebrala a keď zistila, čo papá, opäť nastal veľký nárek. Prosím o poradenie, lebo by som nechcela kvôli svojej hlúposti pripraviť svoje dieťatko a vlastne aj seba o dojčenie. Ďakujem.


Pri popisovaní prejavov dieťatka mi chýba údaj o veku. Môže ísť o dojčenský štrajk alebo o návyk na kŕmenie z fľaše.

Pri samotnom štrajku sa dieťatko správa odmietavo k prsníku výraznejšie počas dňa, v noci býva obvykle dojčenie ľahšie. Ak by išlo o návyk na fľašu, môže byť správanie podobné, aj keď prejavy skôr pripomínajú štrajk.

Bolo by vhodné kŕmenie z prsníka nahradiť niektorým z alternatívnych druhov kŕmení – striekačka s cievkou, suplementor, pohárik, striekačka, lyžička. Ak používať fľašu, tak odporúčam značku avent a dbať na to, aby dieťatko chytilo širokú časť silikónového cumľa, nielen cumľový koniec. Pri štrajku sa odporúča navodiť počas dňa pokojnú atmosféru pripomínajúcu noc, urobiť príp. zatemnenie, dojčiť v chôdzi, húpavý pohyb ukľudňuje dieťatko, vylúčiť akékoľvek rušivé podnety – rádio, tv, telefón, rozprávanie, … Ak by ste na prechodný čas kŕmili alternatívne, je dôležité stimulovať prsníky odstriekavaním alebo odsávaním v intervaloch, ktoré simulujú režim dieťatka.

Ak ste z okolia Bratislavy, môžeme problém riešiť aj poradenskou návštevou. Cením si Vašu otvorenosť a odhodlanie urobiť vo veci čo najlepšie kroky, prajem Vám v tom veľa úspechov a ak Vám môžem byť nápomocná, rada urobím, čo môžem.

S pozdravom.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki