Aktívne dieťatko

Milá pani Lucia, posielam Vám pekný pozdrav. Som mamičkou 10,5 mesačného synčeka Emilka. Je to veľmi živé, krásne a zdravé bábätko. Keď ma nedávno navštívila naša spoločná známa a počula o mojich problémoch s Emilkom dala mi kontakt na Vás, vraj mi určite budete vedieť poradiť a pomôcť. Naplno si s Emilkom užívame tie krásne chvíle, ktoré nám boli dopriate, aj keď je to občas veľmi náročné. Náš Emilko je veľmi živý, zvedavý, všetko chce vidieť a vedieť a „nemieni stratiť ani chvíľku“. A tak sa nám už od jeho narodenia nadarí poriadne spinkať. Spočiatku sme mali problém aj s denným spánkom, ten sa nám našťastie podarilo nedávno zvládnuť a Emilko cez deň spinká 2 - 2,5 hod. Pekne papá /okrem materského mliečka už aj príkrmy/.Cez deň sme väčšinu času spolu - hráme sa, smejeme sa, „mojuškáme“, nosíme na rukách / vrámci možností - už je dosť ťažký a môj chrbát mi to dáva patrične najavo/.Myslím, že dotykov a telesného kontaktu máme dosť. Pokúšala som sa aj o masáže, keď bol Emilko ešte menší, ale vždy to skončilo ešte skôr ako to stihlo vôbec začať - musela som ho odniekiaľ ťahať alebo naháňať po izbe. Rada by som vedela, či je možné kvalitne prevedenou masážou ovplyvniť psychiku nášho drobčeka, aby sa upokojil a snáď potom by aj pokojnejšie spinkal. Aké máte s tým skúsenosti? Rada by som sa naučila takú masáž robiť a pomôcť tak Emilkovi. Vyskúšala som už aj levandulový kúpeľ od Weledy a nič. Až do úplného vyčerpania je schopný vstávať v postieľke, očká sa mu už zatvárajú, ale on nie a nie zaspinkať. Keď ho zoberiem na ruky vrtí sa, kope…Dám ho do postieľky - plače. Vykazuje všetky známky únavy, ale zaspinkať nevie. Pravidelne večer máme večerný rituál, ale ten sa často končí spánkom až po 2-3 hodinách. Možno by mi pomohol nejaký konkrétny typ na večerný rituál - ako to robia mamičky, ktoré majú doma také živé striebra?
Keď sa nám podarí Emilka konečne uspať / aj to na prsníku!!! / po 1 hodine je opäť hore a volá ma. Opäť si ho musím priložiť, lebo inak ho neviem upokojiť a plakať ho nechcem nechať / nepomáha ani hladkanie, čajík, nosenie na rukách …/, zaspinká a o 2 hod. sa to všetko opakuje / jaj, moje bradavky!!! /. Viem, že hladný nie je, lebo si len trošku upije a spinká. a keď sa pri prenášaní do postieľky zobudí - všetko odznova. Ked mu idú zúbky je to ešte horšie. pomôcť nám dokáže iba detský Panadol / aj keď ja nie som zástancom podávania liekov, ale už nevládzem a Emilko sa upokojí a spinká pokojne aj 3 - 4 hod. Existuje nejaký „čarovný “ prostriedok , ktorým by sme u Emilka navodili pokojný spánok? Dojčenia sa vzdať nemienim, aj keď také 2 dojčenia za noc by mi stačili, aby som si aj ja oddýchla a načerpala energiu do ďalšieho dňa.
Nedávno som si vypočula rozhlasovú reláciu na tému „nepokojný spánok u detí“, a okrem iných odstrašujúcivh vecí tam bola poukázaná súvislosť spánku /resp. nespánku / s nezrelosťou CNS. O hyperaktivite viem toho celkom dosť - je to moja práca, ale veď aj voľakedy boli živé detičky a naše babičky si s tým vedeli poradiť. Môže to súvisieť aj s mojou stravou? Snažím sa stravovať zdravo, aj keď si rada dobijem baterky nejakou sladkosťou. Prosím o radu na tieto moje „boliestky“ a uvítam aj nejaké dobré typy / mail. adresy, knižné tituly/ o výchove, starostlivosti a zdraví dieťatka, receptíky. Ďakujem, želám krásne dni a všetko dobré - nech sa Vám darí robiť to, čo robíte. Je to super.
————–

Dobrý deň.
Ďakujem za pekný mail od Vás a oceňujem Vašu trpezlivosť a vytrvalosť v starostlivosti o Emilka.
Čítam o vašich dňoch, ako prebiehajú a vidím Emilka ako živé dieťatko, ktoré potrebuje podnety a rôzne činnosti. Detičky tohto typu nenaspia toho veľa, sú činorodé a aktívne. Sama som jedno takéto dieťatko mala. Cením si, že sa vám podarilo zabezpečiť denný spánok pre Emilka. Vidím ako veľmi pozitívne, že môže mať chvíľku, keď si načas oddýchne. Oceňujem aj telesný kontakt, stále sa mu pripisuje viac a viac dôležitosti a vidíme, ako výrazne pozitívne vplýva na človeka, na jeho fyzické a psychické zdravie.
Čo sa týka masáží, sama som inštruktorka detských masáží. Masáže podľa mojich skúseností môžu vplývať ukľudňujúco alebo aktivizujúco na dieťatko, podľa toho, akým spôsobom ich robíme. Podľa toho, čo píšete, by som odporúčala masírovať Emilka a neprestávať v tom, oba ak by mu to vyslovene nevyhovovalo, vtedy ho musíme akceptovať. Ak sa pri masáži vrtí, robíme to tak, že masírujeme práve tú časť tela, ktorá je odkrytá, voľná. Dieťatko sa môže aj hýbať, pole, ktoré sa nám odkryje, masírujeme. Ideme za dieťaťom my, nesnažíme sa ho zastavovať a obmedzovať. Vždy sa nájde voľné miesto na chrbátiku, brušku, rúčke či nôžke, ktoré môžeme pomasírovať. Ak pôjdeme od centra tela k perifériám, pôsobí masáž ukľudňujúco. To nás učila masážna terapeutka Neera Pain z USA, u ktorej som absolvovala kurz v rámci výcviku cez centrum Návrat. Tamtiež je možné si zakúpiť príručku k masáži, kontakt najlepšie na www.navrat.sk.
Existuje aj levandulový olej od Weleda, ten sme používali na masáže detí vo waldorfskej MŠ, kde som pracovala a používam ho aj pri masáži u svojich detí.
Aktivita detí sa občas dáva do súvisu so sladkou stravou. Nie je však žiadúce, aby ste sa dostali do extrému, keď si ani vy ani Emilko z tohto druhu požívatín nedoprajete.
Pochopila som správne, že ste z Levíc?
Ak by náhodou z Bratislavy, máme tu cvičenia, viac na www.babyfit.sk, ktoré by Emilkovi mohli vyhovovať a naplniť potrebu aktivity. Ak nie ste z BA, môže byť pre vás zaujímavá možno www stránka. Mali by tam byť info o pohybe dieťaťa a vzorcoch, v akých sa pohybový vývin uskutočňuje.
Knižné tituly odporúčam z Portálu, to asi poznáte. Ďalej veľa prirodzeného pohybu vonku, aby sa fyzický vývoj dieťatka mohol vyvíjať v prirodzenom prostredí. Myslím, že peknú filozofiu na témy zdravie môžete nájsť aj na www.weleda.sk, www.prirodnakozmetika.sk, www.zivica.sk (alebo ekopredajňa www.zivica.sk).
Náš nespavec nespal do 2,5 roka. Myslela som si, že bude spať, keď začne chodiť, že bude unavený, ale nastalo sa tak. Prišlo to samé, v 2,5 roku. Kamaráti mali syna, ten nespal do 5 rokov. Keď mi to hovorili, nemohla som uveriť. Vtedy mal ten chlapec už 10rokov. Zdalo sa mi, že sa to nedá vydržať. Oni však vyzerali, že sú aj po tomto výkone v poriadku. Myslím, že je dôležité nájsť mieru, ktorá je znesiteľná pre vás aj Emilka, aby režim nešiel na úkor niekoho, kto bude strádať. Ak by to tak bolo, je dobré režim upraviť. Bolo by tiež dobré, keby ste sa v starostlivosti o Emilka mohli aspoň trochu striedať alebo aby ste aspoň Vy mohli mať krátke (5-10min) alebo dlhšie vychádzky mimo domu, aby ste mohli načerpať nové sily.
Prajem vám veľa síl, cením si všetko, čo ste doteraz Emilkovi darovali.
Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki