Poráňané, veľmi citlivé a bolestivé prsníky

mamička malej krásnej dcérenky a Lucia Svetlana Danišová 25.1.2020

Ak máte jednu z týchto potiaží alebo všetky, snáď nasledujúce rady prispejú aspoň trochu k ich zmierneniu alebo natrvalo k ich odstráneniu. Rady vznikli v spolupráci s mamičkou, ktorej sa podarilo tieto potiaže prekonať. Budem rada, ak sa ozvete aj ďalšie mamičky a spoločne doplníme ďalšie rady.

Poráňané prsníky zvyčajne vzniknú nesprávnou technikou prisatia v prvých dňoch. Tomu sa dá zabrániť( ak tieto riadky čítate a ste ešte pred pôrodom)zoznámením sa so správnou technikou dojčenia ešte pred pôrodom, včasnou prípravou na dojčenie, napr. stretnutím s laktačnou poradkyňou alebo ženou, ktorá Vám poradí. Potom nasleduje starostlivosť o prsníky(maste, Calendula masť Weleda napr., bez oxidu zinočnatého ak sú rany zasušené, s oxidom zinočnatým, ak je rana mokvavá). Tá však sama o sebe nepomôže, pokiaľ neurobíme zmenu v technike dojčenia. Tu je najväčšia potiaž v prisatí. Ak je totiž nosík od prsníka kúsok vzdialený, potom dieťatko saje viac bradavku, než dvorec, a bradavka je citlivejšia, má jemnejšie tkanivo, ľahšie sa poraní. Ak sa dieťatko vnorí do prsníka hlbšie, nosík má zaborený, neodďaľujeme ho, neuvoľňujeme prstom ruky, necháme ho zaborený a potom dieťatko saje oblasť dvorca, ten má tkanivo zhrubnutejšie a nedôjde tak ľahko k jeho poraneniu. Teda ak zmeníme techniku dojčenia tým, že vnoríme nosík bábätka do prsníka, potom sa sanie dieťatka odohráva na dvorci a bradavka je chránená. Takto si vieme aj už poráňané bradavky liečiť, zanorením nosíka do prsníka. Musíme zmeniť aj polohu, lebo tá, v ktorej dojčíme, spôsobila poranenie, a teraz potrebujeme, aby sa rana dostala do kútiku úst dieťaťa.Ak sme dojčili v sede, môže poslúžiť poloha v ľahu alebo inak. Ak je rana veľmi veľká, plochou väčšia ako zrnko šošovice, potom dochádza zrejme k silnému krvácaniu z rany a bolo by dobré nechať ranu zaceliť-odstriekavať, odsávať(potom kŕmiť pomocou striekačky s cievkou), dojčiť cez klobúčik(tu pozor, predtým potrebujeme aby sa u dieťaťa vytvoril návyk sania na prsníku, inak bude prechod z klobúčika na prsník náročný, ak sa vôbec podarí)alebo aj priamo na prsníku, ak je to spôsob jediný možný alebo najmenej bolestivý. Prsník je potrebné ošetriť potom masťou a bradavky môžeme uložiť do strieborných klobúčikov(dajú sa obstarať na internete), striebro je dezinfekčné a napomáha liečeniu. Často sa stáva, že jedna strana je menej poráňaná, druhá viac, potom je možné na jednej strane postupovať jednoduchšie, napr. stačí upraviť techniku dojčenia a rany sa budú hojiť len zmenou techniky, a druhú stranu liečiť použitím klobúčika alebo odstriekavať, odsávať, príp. odpúšťať mlieko a zmierňovať napätie prsníka pod teplou sprchou, v teplej vani. Ale pozor, tepla viac nie, potom hneď kapustný list a prsník mať v ňom zabalený celý zvyšný čas okrem času počas dojčenia. A to už zachádzame do „Bolestivého prsníka“, môže byť aj hrčkovitý alebo zatvrdnutý, tam potom kapustný list musí byť stále a počas dojčenia(len, potom preč) teplý obklad (nahriate čerešňové kôstky, gelové vrecúško z DM alebo lekárne). Veľká citlivosť prsníkov sa väčšinou prejavuje už pred tehotenstvom a dá sa na ňu, zdá sa, pripraviť. Čítajte.

Uvádzam postup mamičky, ktorej sa týkali všetky potiaže a po prvotných ťažkých dňoch, týždňoch, sa dočkali úspešného konca, dojčia bez bolestí a potiaží. „Jednu stranu som mala lepšiu, druhú horšiu. Prvých 15-20 sekúnd bolo bolestivých, potom bola bolesť znesiteľnejšia. Využívala som častejšie na dojčenie menej poráňanú stranu. Celý deň, celú noc, som mala priložené kapustné listy, chodila som doma „naholo“.Asi týždeň som mala citlivosť obrovskú, bolo mi do plaču, zatínala som zuby, bolo to k nevydržaniu(pozn. poradkyne: z dôvodu obrovského plošného poranenia jednej bradavky sme po vytvorení návyku dieťaťa na techniku dojčenia na prsníku prešli na kŕmenie s klobúčikom, bolesť bola miernejšia). Snáď bolesť mohla súvisieť s popôrodnými hormónmi? Nakoniec prsníky znecitliveli, veľmi mi pomohlo, že všetci v mojom okolí ma podporovali a hovorili mi, že to prejde. Nápomocné boli strieborné klobúčiky, ochránili citlivé bradavky pred podprsenkou, bradavky som nemusela bolestivo odlepovať z látky a liečenie prebiehalo rýchlejšie. Klobúčik na dojčenie som používala 2 týždne, pomohol mi vydržať bolesť a vyliečiť poráňanú bradavku. Tiež pomohli náplaste Multimam, dávala som si ich po každom kojení na prsník. Z klobúčika na prsník som prešla tak, že som vždy dala najprv na prsník klobúčik a po chvíli som ho vytiahla a dala priamo prsník. Neskôr dcérka už klobúčik nechcela, chcela rovno sať z prsníka. Niečo o prahu bolesti: Keď som bola malá, mávala som strach, že niečo bude bolieť. Na pôrod som sa pripravovala. Hovorila som si, že to bude bolesť vydržateľná, že to zvládnem, bude to dobrá, pozitívna bolesť. Na kojenie som nevedela, že sa mám vopred pripraviť, zastihlo ma nepripravenú. S podporou a pomocou som zvládla prácu s bolesťou za pochodu. Pomoc a podpora bola veľmi dôležitá, moje kamarátky nedokázali prvotné potiaže prekonať, nakoľko takúto podporu nemali, a nedojčia.

Tak mamičky, nevzdávajte sa, požiadajte o pomoc a zdieľajte, čo vám pomohlo, môžete tak pomôcť aj niekomu ďalšiemu. Vopred vďaka a nech sa vám darí.

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki