Váhovy prírastok

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu tykajucu sa vahoveho prirastku nasej 11 tyzdnovej dcerky. Narodila sa v 37tt+4 dni s vahou 2990 g a dlzkou 48 cm. Pri odchode z nemocnice po 48 hodinach vazila 2850 g. Vazim ju kazdy tyzden, viem ze priberala vzdy v priemere 200-240 g za tyzden (jeden tyzden dokonca 480 g), v 10-tom tyzdni vazila 5710 g. Posledny 11-ty tyzden vsak pribrala len 10g a to ma znepokojuje. Niekolko dni akoby nemala chut na mliecko (je plne kojena) hoci mlieka je dost. V noci papa dobre, z kazdeho prsnika az kym nezaspinka, potom ju prelozim a ponuknem jej druhy. Problematicke byva papanie pocas dna, ked papa chvilu a potom sa odvrati akoby mala dost, alebo papa len 10 minut a zacne odsuvat bradavku jazykom. Po opatovnych pokusoch o prilozenie sa odvracia a neskor zacne az plakat. Neviem ci je jej spravanie normalne. Od druheho tyzdna mala problem s kakanim, museli sme jej asi mesiac pomahat a teraz sama kaka niekedy raz za den, inokedy raz za dva ci tr! i dni. Stolicu ma zltu-horcicovitu, riedkej konzistencie.
Myslite, ze je to ok ak jeden tyzden tak malo pribrala a ma normalnu stolicu, alebo by som sa mala poradit s pediatrickou? Velmi pekne Vam dakujem za pomoc a za to, ze pomahate svojimi rada nam maminam.


Dobrý deň, Keď čítam o váhových prírastkoch vašej dcérky, vidím z toho, že pekne prospieva. Vnímam, že je to aj vďaka Vašej príkladnej starostlivosti.

Napíšem tabuľku, ktorú môžete použiť pre kontrolu.
1.-2.mesiac 124-140g/týždeň
3.-4. 70-105
5.-6. 35-56
Váhové prírastky sa počítajú od najnižšie dosiahnutej hmotnosti.

Správanie Vašej dcérky pravdepodobne súvisí s dojčenským štrajkom, ak vylúčime chorobu dieťatka, čo spadá do pôsobnosti pediatra. Dojčenskému štrajku nasvedčuje aj správanie v noci, je preň typické kľudnejšie správanie v noci. Odporučím Vás na www.rodina.cz/LLL, štrajk dojčaťa, kde sa dočítate, ako môžete postupovať. Ak by Vám niečo nebolo jasné alebo vo Vás vznikli otázky, môžeme sa skontaktovať a nejasnosti vyjasniť.
Čo sa týka stolice, nevidím z prečítaného problém. Ak by ste mali pochybnosti, pediater môže navrhnúť výter z konečníka, odber vzorky stolice alebo sonografiu bruška.
Váhové prírastky dieťatka môžu kolísať, niekedy môže dieťatko aj nepribrať alebo schudnúť.
Tiež je dobré počítať ich sumárne za obdobie 3-4 týždňov.
Obdobie okolo 3.mesiaca je aj obdobím rastového spurtu dieťatka, vyžaduje častejšie dojčenie a rýchlejšie rastie.
Ukazovateľom správneho prospievania je aj počet mokrých plienok, malo by ich byť 4-6.
O tom sa v svojej otázke nezmieňujete.

Prajem Vám veľa trpezlivosti a síl.
Cením si poďakovanie za moju prácu.
Všetko dobré.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki