Syn-stačí mu moje mlieko?

Mgr. Lucia Michoňková, bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk

dobry den.
Mam problem s mojim 23 tyzdn. synom. Doteraz bol len kojeny, papal priblizne kazde tri hodinky. Vazi 8kg, pv 3150. Len v posledny tyzden mame problem s kojenim a zacinam uvazovat, ci mu moje mliecko staci. Zacal si pytat jest v dvojhodinovych intervaloch, v noci sa budi castejsie ako zvycajne a cez den je velmi nervozny, akoby naladovy. Ked ho idem nakojit, sprevadza to neustaly plac a akoby odmietanie prsnika…dva krat potiahne a zacne plakat. Rozmyslala som ci nemam oneskoreny spustaci reflex, lebo v case, ked ho kojim, ukludni sa az vtedy, ak mi zacne mliecko vytekat z druheho prsnika. Neviem ci mu dovtedy nic netecie alebo co. Som mu uz zo zufalstva dala dva krat na noc mliecnu kasu. Spal dlhsie a bol pokojnejsi. Myslite si ze mu moje mliecko nepostacuje? Stolica je normalna, piska casto. Vazeny bol len pred tyzdnom, preto neviem ci schudol za ten tyzden co zacali problemy…. Ked sa napapa je kludny. Len to prikladanie je hroza. Uz som skusala vseliake metod! y od utlmu svetla, pustenia prijemnej hudby….no mam pocit ze na neho to nejako neplati..jeduje sa, place, zlosti az sa unavi a potom sa mu uz moc sat nechce. Mozete mi poradit co mam robit?
dakujem


Dobrý deň,
z toho, čo ste napísali, čítam, že Vaše dieťatko veľmi pekne prospieva čo sa týka priberania na hmotnosti. Dieťatko má takmer 6mesiacov a píšete o problémoch, ktoré vznikli v prikladaní k prsníku v poslednom období. Čítam o Vašej príkladnej starostlivosti a trpezlivosti, s akou k synčekovi pristupujete. Správanie, ktoré popisujete zvykne súvisieť s obdobím rastového spurtu u dieťatka, je to obdobie, keď dieťatko rýchlejšie rastie, vyžaduje častejšie priloženie. Obdobie trvá od niekoľko dní do týždňa ,dvoch.

Takéto správanie sa môže prejaviť aj u štrajkujúceho dieťaťa. Štrajk sa začne ako reakcia na nejaký podnet, ktorý sa nám obyčajne ťažko podarí vypátrať. Potom treba postupovať ako uvádzate, navodiť nočné prostredie, lebo v noci je to zvyčajne lepšie. Ako je to u vás v noci? Niekedy pomáha dojčenie pri nosení, húpavý pohyb pôsobí ukľudňujúco. Je dobré pri dojčení teraz obmedziť vonkajšie podnety: televízor, rádio, rozprávanie, iní ľudia,…to asi aj robíte. Navodiť príjemný kľud. Aj Váš kľud je dôležitý, možno Vám bude príjemné si popíjať šálku čaju alebo pohár koktejlu. Odporúča sa aj zvýšiť frekvenciu nočných dojčení, ak je to v noci lepšie. Ak dojčenie počas dňa nie je možné, dá sa materské mlieko odstriekať a podať alternatívnym spôsobom. Aj toto obdobie by malo byť prechodné, po nejakom čase by malo vymiznúť. Vyžaduje si trpezlivosť, pokračovať v zabehaných rituáloch, navodiť pokojnejšie a kľudnejšie prostredie. Reakcie tohto druhu môžu vzniknúť u dieťatka po očkovaní, sťahovaní, návšteve, rušnom víkende, zmene rituálov, zmene v strave alebo kozmetike alebo oblečení matky.
Je to veľmi náročné obdobie a je dobré, ak máte možnosť využiť nejakú pomoc, napr. vo forme prechádzky so synčekom alebo iné. Dôležité je, aby ste si v tomto období našli čas aj na seba, odporúča sa mať aspoň jedno popoludnie za týždeň pre seba a robiť niečo, čo Vás baví alebo len chodiť po meste alebo po lese. Možno je dobré uvažovať nad tým, či sa nedá synčeka nakŕmiť skôr, než plače, možno sa dá vynechať prebalenie pred dojčením, možno to tak aj robíte. Tiež môžete skúsiť pripraviť trochu prsník pred dojčením nahriatím, aby mlieko tieklo ľahšie, ak to synčekovi lepšie vyhovuje.
Z hľadiska uvedenej hmotnosti nemám pocit, že by mu Vaše mlieko nepostačovalo, skôr naopak, prírastky sú pekné. V 1.-2.mes. sú váhové prírastky 124-140g/týždeň, v 3.-4.mes.75-106g/týždeň, v 5.-6.mesiaci 35-56g/týždeň, často sa stáva, že dieťatko nepriberie alebo schudne a je to v poriadku. Mokré plienky sú tiež dobrý ukazovateľ.
Stalo sa mi, že jedna mamička vymenila podprsenku, starú za novú a dieťatko sa správalo takýmto spôsobom. Môže byť, že ste urobili nejakú, vo Vašich očiach bezvýznamnú zmenu, skúste popátrať, či na niečo neprídete.
Nejdú mu zúbky?
Zaujímalo by ma, čo ste vyskúšali, aby som zbytočne o tom nepísala.
Ak máte ešte niečo nezodpovedané, ozvite sa, rada vám ponúknem, čo viem.

Prajem pekný deň.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki