Samoodstavovanie

Dobry den, mam osem-mesacneho synceka, ktory sa po zacati prikrmovania odstavoval sam. Stale som pocuvala historky, ako mamicky nemozu odvyknut babo od prsnika…celkom rada by som to mala tiez tak. Prikrmovat som zacala po ukoncenom siestom mesiaci kasickami, zeleninkami a ovocim, takze som vynechala kojenie na obed. Kojila som skoro rano, desiatu, olovrant, veceru a este tri hodinky po veceri. Syncek mi spinka celu noc asi od dvoch mesiacov. Postupne zacal odmietat veceru, tak som kojila zvysok. Kojila som, papal kasicku a zasa som kojila, pri kazdom raze okrem noci, kedy papal len moje mliecko.
Postupne nechcel papat ani desiaty a olovranty, ostali sme pri rane a noci. Potom uz ani rano a tesne predtym ako dovrsil osem mesiacov sa mu nechcelo uz ani v noci. V noci pil sice menej, ale aj tak ma tesilo, ze aspon tak papal. Rada by som ho bola kojila co najdlhsie, ale on proste zovrel ustocka a otocil sa odo mna v spanku, ze co sa mu to pokusam pchat do pusinky. Som rada ze som ho mohla kojit aspon do tych osmich mesiacov ale pri druhom babu by som to fakt rada potiahla aspon do roka a pol alebo dvoch, ked nam to bude obom vyhovovat. Kde som urobila chybu?

dakujem


Dobrý deň,
po prečítaní Vašej otázky mám pocit, že ste pre svoje dieťatko urobili všetko, čo ste v danej situácii mohli. Vnímam odstavovanie ako veľmi citlivý proces, na ktorom sa rovnako zúčastňuje dieťa aj matka. Z Vašej výpovede mi vychádza, že pre Vaše dieťatko bol čas, ktorý si vybralo, prirodzený a presne určený a Vám nezostalo iné, než sa prispôsobiť.
Podľa vývinovej psychológie je 8. mesiac obdobím, keď sa z dovtedy nerozlučnej dvojice matka – dieťa dieťa vymaňuje a začne sa vnímať oddelene od matky, kým dovtedy vstupovalo do všetkých interakcií v nerozlučnej jednote s matkou. Je možné, že nastala spojitosť tohto obdobia s odstavovaním práve v čase 8. mesiaca u Vášho dieťatka. Myslím, že ste urobili veľmi správne, keď ste dieťatko nenútili, ale rešpektovali.

Zdieľam s Vami Váš postoj, ktorý vyjadrujete v túžbe dojčiť Vaše ďalšie dieťatko dlhšie, ale dovtedy, keď vám to obom bude vyhovovať. Sama mám tri deti a moje pozorovania sú, že každé z nich sa prejavovalo v rôznych oblastiach vývinu odlišne. Je veľmi pravdepodobné, že ďalšie dieťatko bude v prejavoch a vývoji iné, než Váš synček.

Uvediem ešte fakty. V publikácii M.Benedeková, V.Haľamová: Zásady prevencie zdravotnej starostlivosti o deti v skorom veku,UNICEF,2004, s.36 na strane 14 je uvedená tabuľka o dĺžke dojčenia v SR a podľa nej v r.2003 v 6.mesiaci bolo dojčených z celkového počtu narodených detí 37,2%.
Vnímam Vás ako jednu z tých obetavých žien, ktoré svojmu dieťatku dali hodnotný a zdravý základ pre jeho ďalší vývoj.

Prajem Vám veľa pekných chvíľ s Vašim dieťatkom a časté čerpanie z cenných zdrojov, ktoré v sebe nosíte.
S pozdravom.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki