Prsia=cumlík???

11.7.2005

Dobrý deň pani Michoňková, už som písala do tejto poradne, ale teraz mám zase iný problém. Mám 7 týždňovú dcéru (pôr.váha 2900g, teraz 4500g), ktorú som spočiatku kŕmila z fľaše odstriekaným mliekom, ale po 4 týždňoch ju kŕmim LEN materským mliekom z prsníka. Je to možno neuveritežné, ale fľašu už nemôže ani „cítiť“ (občas v horúcich dňoch jej skúšam dať čajík alebo vodu, ale vypije tak dva glgy za deň). Môj problém teraz ale je, že sa jej sanie z prsníka tak zapáčilo, že sa mi zdá, že ho používa ako cumlík, lebo sa často dožaduje „papania“, ale dvakrát prehltne a potom si to už len tak žuje. Ako ju to mám odnaučiť? Nemôže byť predsa v kuse prisatá, veď ani mlliečko sa tak rýchlo nevytvorí. Ďakujem za odpoveď.
Zuzana


Dobrý deň, v prvom rade Vám gratulujem k veľkému úspechu v dojčení a prechode z fľaše na prsník a oceňujem Vašu trpezlivosť a vytrvalosť, s ktorou ste k veci pristúpili. Tiež oceňujem Vašu príkladnú starostlivosť o dieťatko a gratulujem k pekným váhovým prírastkom, ktoré dieťatko dosiahlo.

Ja by som vo Vašej situácii asi skúsila vyhľadať poradkyňu, ktorá by k Vám prišla a spoločne by ste sa pokúsili prísť veci na kĺb. Môže byť totiž viacero príčin, prečo sa Vaše bábätko takto správa pri prsníku. Je dobré skontrolovať vzájomnú polohu Vás aj dieťatka pri dojčení, prisatie dieťatka. Ak máte dostupnú literatúru, môžte to skúsiť aj sama. Pri vzájomnej polohe je dôležité, aby dieťatko malo bruško na Vašom a ležalo kolmo, jednu rúčku vzadu, okolo Vášho boku, ak ovšem dojčíte klasicky v sede. Môžte vyskúšať aj futbalovú polohu, či sa správanie dieťatka nezmení. Pri prisatí je dôležité vsunúť akoby celý prsník dieťatku do pusinky, aby si chytilo nielen bradavku, ale väčšiu časť dvorca. Ak má totiž len bradavku, môže sa stať, že vypije mlieko len z jej okolia a potom už ďalšie nejde a dieťatko prestane mať záujem o mlieko. Pri správnom uchopení dvorca dieťa pije mlieko z celého prsníka, lebo jeho sanie funguje ako pumpa a čerpá mlieko nielen z dvorca, ale aj okolia. Ale to už možno všetko viete a na všetko dozeráte. Niekedy stačí však malý detail a veci sa pohnú veľmi kupredu. Práve preto by som vo Vašom prípade odporučila osobnú návštevu poradkyne. Kontakty sú uverejnené aj v časopise Dieťa, odporúčam Vám p. Krupovú, Mockovú Šoltésovú, Telepčákovú a je tam uvedená aj p. Trtíková.

Ak by ste sa predsalen chceli s problémom popasovať sama, rada Vám v tom pomôžem a potrebujem ešte vedieť: -či sa dieťatko takto spaáva vždy, kedy je to lepšie, aké je to v noci -ako dlho už takto cumle prsník, či to robila hneď alebo až po nejakom čase -ako často pije počas dňa -či niekedy pije dlho a niekedy len žužle

Odporučila by som Vám ešte na čas vynechať pitie čajíka z fľaše a ak poznáte, použiť alternatívny spôsob podania tekutiny alebo vynechať čajík úplne, pri dojčení nie je potrebné dopĺňať iné tekutiny. Mne osobne ešte veľmi pomohol nosič na dieťatko, teraz dostať aj babyvak alebo šatku (www.watanai.cz?), mala som voľné ruky a mohla sa aspoň najesť a cítila som sa mobilnejšia a schopnejšia. Dieťatko má telesný kontakt a niektoré detičky ho potrebujú viac, možno by to bola vhodná náhrada za dojčenie práve pre Vaše dieťatko, možno má obdobie, keď to potrebuje. Niektoré mamičky dojčia aj v týchto „vakoch“ a pochvaľujú si to.

Prajem Vám veľa úspechov a veľa radosti pri objavovaní sa navzájom s dieťatkom a veľa radosti z objavovania pokladov, ktoré v sebe nosíte a svojmu dieťatku odovzdávate.

S pozdravom Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki