Priveľa mlieka

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc. Zacnem od zaciatku. Uz pred 7 rokmi sa mi vytvorilo odrazu mlieko.
Nebola som tehotna, lekarka mi zistila zvysenu hladinu prolaktinu?, nasadila mi lieky a problem ustupil. Zopakovalo sa to este 2-krat. V tehotenstve sa mi mlieko zacalo v prsnikoch tvorit uz v 25 tt, spociatku bolo priehladne, neskor sa sfarbilo do zlta a zhustlo. Riesila som to nosenim tamponov pre dojciace matky v podprsenke. Po porode cisarskym rezom sa mi prsia naliali na 3. den. Tvorba mlieka sa velmi dobre rozbehla, mala pribrala za 2 tyzdne 355g. Teraz ma 4 tyzdne a ja mam tolko mlieka, ze ho nestiham zachytavat. Kedze vsade sa pise, ze tvorba sa riadi zakonom dopytu a ponuky, snazim sa ho odsavat co najmenej. Musim vsak v noci a trochu aj pred kazdym dojcenim, pretoze mam uplne stvrdnute prsia a mala by sa nedokazala prisat. Mliekovody sa mi neupchavaju, nastastie mlieko vyteka uplne samovolne, ale mne na jeho zachytenie nestacia tampony(ked som po prichode z nemocnice minula 30 ks za pol dna, vzdala som to), plienky v podprsenke zlozene na 12 vrstiev striedam kazdu hodinu, zachytavace mlieka z lekarne vylievam po 20 minutach. Zle je v noci, pretoze nech odsajem, kolko chcem, vzdy si zamocim do dalsieho kojenia nocnu koselu a obcas aj vankus. Viem, ze by som sa nemala stazovat, ale je to tazke, rada by som isla s dcerou aj von, co je v tejto situacii a zime nemozne. Poradte, prosim, ako si aspon trochu zlepsit situaciu a dostat nase kojenie do normalnejsich kolaji. Dakujem.


Dobrý deň,
čítam o Vašej neľahkej situácii a skúsim poslať niekoľko nápadov, ktoré mi napadli.
1.Vaše dieťatko má 4 týždne. Aj napriek predchádzajúcim skúsenostiam s nadmernou tvorbou mlieka sa dá očakávať, že s pribúdajúcimi dňami a týždňami sa tvorba mlieka bude postupne prispôsobovať potrebe dieťatka a bude sa znižovať.
2.Vidí sa mi ako dobré konzultovať situáciu s lekárom. Asi by som volila niekoho, ku komu máte dôveru, či už je to praktický lekár, gynekológ alebo pediater, prípadne Váš pôrodník.
3.Situácia sa mi javí tak, že Vaše telo je geneticky uspôsobené na veľkú nadprodukciu mlieka. Ak sa Vám zdá rozumné, kontaktovala by som sa s laktáriom a prebytky mlieka by som im ponúkla. Myslím, že za mlieko prislúcha finančná odmena a je ho nedostatok.
4.Veľmi správne postupujete opatrne s odstriekavaním, aby ste si nezvyšovali nadprodukciu a pritom sledujete preplnenosť prsníkov. Odporúčam aj naďalej takýto postup. 5.Správne postupujete s odsávaním pred dojčením, aby sa dieťatko dobre prisalo.
6.Na noc by som použila plienkové podložky do postele kvôli lepšiemu udržiavaniu posteľného prádla. Do podprseniek možno môžete skúsiť Avent vložky, majú aj také, čo sa dajú prať aj jednorazové a vraj zachytia veľa a mlieko nepreteká. Ak máte záujem, môžem Vám dať jednorazové vyskúšať.
7.Odporúča sa častejšie dojčiť.
8.Samovoľné vytekanie mlieka sa zastavuje pritlačením bradavky dlaňou na jednu – dve minúty.
9.Na zníženie tvorby mlieka sa používajú aj bylinky, ja poznám na tento účel šalviu, príp. mätu. Ak by ste pripravovali čaj zo šalvie, je nutné ju povariť aspoň minútu, dve a až potom užívať na vnútorné použitie. Možno by pomohlo aj vonkajšie použitie vo forme potierania prsníkov výluhom zo šalvie. Možno by vedeli doplniť tieto informácie magistre v lekárni.

Priala by som si, aby ste mohli ďalej prežívať Vaše spoločné dni s dieťatkom trochu vo väčšom komforte. Ak by, prosím, nič z toho, čo som vymenovala, neprinieslo žiadúci účinok, ozvite sa, prosím.

S prianím všetkého dobrého.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki