Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Both sides previous revision Predchádzajúca revízia
poradna:prikrmovat [25.04.2015 16:04]
luciamichonkova Deleted by PageMove plugin
poradna:prikrmovat [14.03.2019 21:10] (aktuálne)
luciamichonkova vytvorené
Riadok 1: Riadok 1:
 +** Prikrmovať?​ **
 + 
 +
 +Dobry den, mame dilemu. Tento tyzden sme boli na poradni a 14 tyzdnova dcerka vazi len 4.450g /62 cm/, pribrala za 5 tyzdnov len 300 g. Porodna vaha bola 2960 g a 49 cm. Pani doktorka nam predpisala Nutrilon, ze mame zacat dokrmovat. Az do 11. tyzdna dcerka pekne papala- teda az moc - kazde 2 hodiny bola prisata aj 60 - 75 minut. Mlieka som mala dostatok, ale v posledne tyzdne papala len, ked som s nou pri kojeni pochodovala,​ co bolo dost unavne, tiez sme zacali mat problem so stolicou, stale hnackovala a viac i grckala, co ale podla pani doktorky bolo normalne. Teraz mam pocit, ze mam menej mlieka, cez den dcerka papa kazde 2 hodiny, ale zaspipo 5 minutach, musime chodit, alebo jej dost intenzivne netecie, co ju znervozni a oodmieta. Pekne papa iba v noci, asi kazde 3 hodiny po 20 minuit a potom zaspi. Mam strach, ze ked jej nasadime Nutrilon, prestane po case sat, cize zpohodlnie uplne. Zatial som jej Nutrilon ponukla len 2krat s lyzickou, co jej nechuti a vypluva mi ho, ! 
 +tak po par lyzickych je vzdy podam zase prso a tak to striedame. Poradte mi prosim, ako zvysit produkciu mlieka, mam zaujem ju vylucne dojcit, pokial sa bude dat. Alebo akou formou, ako casto a ake mnozstvo Nutrilonu dcerke ponuknut, aby nebola hladna, ale aby sa mi tvorilo i mlieko? Dakujem ​
 +----
 +
 +
 +Dobrý deň,
 +
 +Prepáčte, že odpovedám neskôr, veľmi ma to mrzí, lebo cítim, že Vaša otázka si žiadala rýchlu odpoveď. ​
 +Cením si Vašu snahu čo najdlhšie Vašu dcérku dojčiť a cením si všetko, čo preto robíte, aby ste dojčenie udržali.
 +
 +Napíšem niečo k hmotnostným prírastkom. V prvých dvoch mesiacoch sa pohybujú v rozmedzí 124-140g/​týždeň,​ v 3.-4. mesiaci 70-105g/​týždeň,​ v 5.-6. mes.35-56g/​týždeň.
 +
 +Podľa tejto tabuľky, ktorá je k dispozícii pre odbornú aj laickú verejnosť, sú prírastky Vašej dcérky za posledných 5 týždňov len o 50g nižšie , čo nepokladám za znepokojujúce.
 +
 +Keby ste chceli počítať prvé prírastky, počítajú sa od najnižšie dosiahnutej hmotnosti, na ktorú dieťatko schudlo.
 +
 +Správanie v posledné týždne má podľa mňa charakter dojčenského štrajku, ktorý sa objavuje u dieťatka práve v tomto veku. Viac o tom, čo robiť, sa môžete dozvedieť na www.rodina.cz/​LLL,​ štrajk dojčaťa. Vtedy sa odporúča pochodovanie pri dojčení, čo ste, ako píšete aj veľmi správne robili. Dieťatku pohyb pripomína prostredie vo vnútri maternice a húpanie ho ukľudňuje. V noci sa štrajk neprejavuje tak výrazne ako počas dňa, takže správanie je prijateľnejšie.
 +
 +Veľmi správne ste podali náhradnú výživu lyžičkou.
 +V prsníkoch sa práve v tomto období stabilizuje tvorba mlieka, čo môže navonok vyzerať ako menšia tvorbu, lebo prsníky nie sú naliate, ako tomu bolo v prvých týždňoch,​ tvorba mlieka sa riadi mechanizmom dopyt - ponuka. Ako píšete, môžete striedať prsníky pri dojčení a tak zabezpečiť dostatočnú tvorbu mlieka, niektoré mamičky dojčia aj z jedného prsníka a tvorba je dostačujúca.
 +
 +Z popísaného usudzujem, že v hmotnostných prírastkoch nie sú výrazne nižšie odchýlky od normálu, správanie má charakter dojčenského štrajku, pokiaľ vylúčime ochorenie, čo je v kompetencii pediatra. Grckanie niekedy môže súvisieť s refluxom, ak by bolo pravidelné,​ môžete sa na mňa nakontaktovať telefonicky alebo mailom, opíšem Vám opatrenia, ktoré sa odporúčajú,​ ak ich nepoznáte. Hnačky treba skontrolovať pomocou výteru, odobratia vzorky stolice, príp. iným vyšetrením.
 +
 +Dojčenský štrajk trvá prechodne, niekedy pár dní alebo týždeň, dva. Situácia by sa mala stabilizovať,​ dôležité je zachovať zaužívané rituály a vyzbrojiť sa veľkou dávkou trpezlivosti. Ak máte možnosť požiadať niekoho o pomoc napr. v domácnosti,​ v tomto období sa to odporúča.
 +
 +Prajem Vám veľa síl a radosti z Vašej dcérky.
 +Všetko dobré.
 +
 +Lucia Michoňková
  
 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki