Priberanie

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či je v poriadku, žže môj synček v priebehu dvoch týžž. nepribral? Pôrodná hmotnoťs bola 4100 g a 51 cm. Teraz má 4,5 mesiaca a vᾞi 6500 g a meria 68 cm. V priemere priberal 20-25 g za dva týžždne. Zabudla som spomenúť, žže stále dojčím podľa potreby synčeka (cca 8x/deň, noc prespí). Moja lekárka ma užž od 4 mes. prehovára na prikrmovanie.Mám pocit, že synčekovi zatiaľ moje mlieko postačuje, len ma znepokojilo to nepriberanie za tieto dva týžž. Ďakujem za skorú odpoveď!


Dobrý deň, čítam o prospievaní vášho dieťatka a Vašej príkladnej starostlivosti. Oceňujem, žže reagujete na jeho potreby formou dojčenia na požžiadanie.

Pripojím tabuľku prírastkov. Môžežte si prepočítať prírastky Vášho synčeka, počítajú sa od najnižžšie dosiahnutej hmotnosti. 1.-2.mesiac 124-140g/týžždeň 3.-4. 70-105 5.-6. 35-56

Stáva sa, žže dieťatko nepriberie alebo schudne. Bolo by osožžné popýtať sa u Vašich a manžželových rodičov, ako ste na tom boli s priberaním vy. Často býva prospievanie dieťatka geneticky podmienené. Vo veku, v ktorom je vaše dieťatko sa stáva, žže niekedy nepriberie kvôli rastu a hromadeniu energie do rozvíjajúcich sa pohybových schopností. Odporúča sa sledovať hmotnostné prírastky za obdobie 3-4 týžždňov, niekedy môže hmotnosť klesnúť, niekedy sa zvýši. Je dobré vylúčiť zdravotné príčiny nepriberania, ako je napr. hnačka, choroba dieťaťa, … Potrebné je sledovať počet mokrých plienok , denne by ich malo by 6-8, sú ukazovateľom dostatočného prísunu mlieka. Odporúčam skontrolovať prisatie dieťatka a satie, prípadne polohu pri dojčení. Ak máte možžnosť overiť hmotnosť na inej váhe, niekedy to býva užžitočné. Pokračovala by som v sledovaní prírastkov a v prípade pokračujúceho nepriberania by som vec riešila. Treba však, ak chcete čakať, vylúčťi zdravotný alebo iný problém, ktorý by mohol spôsobiť nepriberanie. Som Vám k dispozícii aj prostredníctvom telefónu alebo osobnej návštevy, ak by ste mali záujem.

Prajem všetko dobré Vám aj celej Vašej rodine.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki