Nočné odstavovanie
Ahoj Lucka,
potrebovala by som poradiť ohľadom nočného kojenia a odstavovania. Karolinka ma 13 mesiacov a je stále kojená. Bola som rozhodnutá kojiť do 2 rokov, problém je, že sa v noci budí, tak 4-5x a prestane plakať len keď jej dám prsník. Spí so mnou v posteli ale aj tak som strašne unavená. Myslím, že ani jej to časté budenie nerobí dobre, lebo potom zaspí okolo 9:00 ráno. Potom chce spať ešte okolo 16:30 a je nervózna keď jej to neumožníme. A keď spí tak neskoro poobede, nemôže potom zaspať večer.
Rozhodla som sa preto teraz keď pôjdeme na dovolenku, zrušiť jej nočné papanie. Moja otázka je , či je možné zrušiť nočné kojenie, ale nechať denné. /Karolinka pevnú stravu v 90 % odmieta, aj vodičku). Nechcem ju stresovať, viem že je teraz teplo a idú nám aj stoličky - už mesiac, ale chcem to nejako riešiť. Ďakujem za radu a prajem pekné leto.
———
Ahojte.
Pozdravujem vás a teším sa, že mám o vás správy.
Oceňujem vaše dlhodobé dojčenie.
Napíšem, čo mi k tomu napadá:
- v nočnom kojení vidím aj potrebu telesného kontaktu, možné je skúsiť zintenzívniť denné nosenie v šatke napr. alebo iné kontaktovanie
- v nočnom kojení môže byť aj návyk na prsník ako cumeľ – pomáha kojenie nahradiť priamo kontaktovaním iným spôsobom a môže pomôcť aj otecko, ak sa dá – hladiť, šúchať, spievať….
- stretávam sa aj s tým, že rodičia skúsia načas oddelené spanie a otecko spí s dieťatkom v inej izbe, či sa situácia nezlepší – mám skúsenosti, že v mnohých prípadoch sa zlepšila * sú to asi prípady detí, ktoré veľmi citlivo reagujú na materské mlieko
- ďalšiu vec, ktorú vidím, je asi, že si karolínka hľadá nový rytmus spánku, nevie ešte vydržať jedno obedné spanie a dve už sú jej veľa, potom má problém s večerným zaspávaním- alebo je to tou nocou, že dospáva ráno a posúva sa jej obedný spánok na poobedný – tu by mohlo pomôcť to oddelené spanie?
- je možné obmedziť alebo upraviť režim tak, ako to je vyhovujúce pre vás všetkých a podľa môjho názoru je veľmi dôležité nájsť si spoločný rytmus, v ktorom sa všetci budete cítiť dobre
- s pevnou stravou sa to stáva tak, ako to popisuješ, odporúča sa byť trpezlivý a novú stravu zaraďovať pomaly, ale vytrvalo, po malých dávkach, nemať veľké očakávania, skôr oboznamovať dieťa s rôznymi chuťami a konzistenciami. Hľadať, ktorá je mu blízka, ktorú by si mohlo obľúbiť.
- s pitím podobne, aj keď nevypije, je dobré, aby sme jej dávali pohárik a občas jej pomohli sa z neho napiť
- odmietanie tuhej stravy často súvisí s prerezávaním zubov, vtedy sa deti cítia neisté a materské mlieko už poznajú, je pre nich istotou, nové jedlá v tomto období sú pre nich ťažko prijateľné a aj „zabehnuté“ odmietajú.
Myslím, že je dobré, ak si nájdete rytmus, ktorý vám všetkým vyhovuje a aký bude, najlepšie môžete cítiť len vy.
Zaujímalo by ma, ako ste to nakoniec riešili na dovolenke, či ste urobili zmeny alebo ich nechali až na domov.
Prajem vám pekné dni.
Ak by ste sa chceli ozvať telefonicky, budem vám rada k dispozícii.
Ahoj. Lucia