Hrčka na bradavke

21.7.2005

Dobry den, chcela by som vas poziadat o radu – ide pravdepodobne o zablokovany mliekovod v jednom prsniku – jedno miesto je bolestive, najma pri kojeni, ako keby som tam mala modrinu, nejaku stvrdnutu hrcku som nepozorovala, teplotu nemam. Na bradavke mam taku malu bielu hrcku, asi vyvod mliekovodu, a riadne boli, a kedze je castym kojenim stale drazdena, nechce sa zahojit. Ako by sa to dalo riesit? Vyskusala som vselico, striedame polohy babatka (2,5 mesacny chlapcek), pije pekne, ma siroko otvorenu pusu, mam volnu podprsenku, obmedzila som zivocisne tuky, a pod. Napriek vsetkemu je to miesto na bradavke stale drazdene a je to dost neprijemne. Mate nejaky iny napad? Su na to nejake lieky alebo masticky? Este som rozmyslala nad klobucikom, ale maly nechce nic do pusy okrem prsnika, nechce ani cumlik. Starsiu dcerku som kojila vyse roka a nikdy som nemala taky problem. Dakujem za pomoc. Eva


Dobrý deň,

z Vašich riadkov čítam, že máte veľa vedomostí aj potrebných zručností na zvládnutie situácie, v ktorej ste sa ocitli. Ako správne uvádzate, dôležité je, ako je dieťatko priložené, má otvorenú pusinku a u Vás je dobré mať voľný odev. Klobúčik by mohol pomôcť v prípade, že by iná možnosť nebola, ale asi Vášmu dieťatku nevyhovuje, musí totiž používať inú techniku, než pri kojení. Klobúčik sa používa skôr v iných prípadoch, ale niekedy ho mamičky použijú aj pri takýchto problémoch. Cením si, že ste prvú dcérku kojili vyše roka, takých obetavých mamičiek v dnešnej dobe nie je veľa. Čítam vo Vašej otázke vlastne o dvoch problémoch. Jeden je bolestivé miesto na prsníku bez hrčky. Druhý je hrčka na bradavke.

Tak najprv k prvému problému. Potrebovala by som vedieť, kde to miesto je. Ak tam nie je hrčka, môže ísť aj o ranku, či už vonkajšiu alebo vnútornú, súvisiacu s modrinou. Ak by bol zablokovaný mliekovod, mala by tam byť hrčka. Skúste miesto ošetrovať masťou – Calcium, Bepanthen, Nechtíkový olej od firmy Weleda a nechávať čo najviac na vzduchu, bez podprsenky vetrať alebo vetrať aj bez maste.

Ak je zablokovaný mliekovod, skúste pri kojení na hrčku mierne pritláčať Vaše prsty, či odtok mlieka z prsníka nespôsobí jej vyprázdnenie. Lepší účinok by mohol nastať, keby ste na ňu priložili pri kojení ešte niečo teplé, lepšie sa vyprázdni obsah hrčky za tepla ( dostať gelové vankúšiky v DM drogériách, ktoré sa dajú nahriať a držia teplo). Niekedy pomôže aj v sprche si trochu oblasť masírovať pod teplou vodou. Nie je vhodné tlačiť veľa, lebo by sme mohli spôsobiť stlačenie a upchatie iného mliekovodu. Je dobré ponúkať tento prsník pri každom kojení dieťatku ako prvý. Môžete použiť futbalovú polohu (viď ďalej)

A teraz k druhému problému. Biela hrčka na bradavke. Ak by to bol upchatý vývod mliekovodu, platí to, čo som písala o prvej veci. Ak by to bola hrčka ako mozoľ, pľuzgier, bude spôsobená silným satím dieťatka. Tá najviac vzniká v mieste, kde stláča dieťatko prsník čeľusťami. Je dobré vyskúšať polohu, pri ktorej má dieťatko uchopený prsník v iných miestach. Píšete, že skúšate meniť polohy, tak možno to nie je pre Vás aktuálne, ale predsa napíšem o futbalovej polohe. Ak kojíte z pravého prsníka, tak dieťatko máte na pravom predlaktí pod Vašou pazuchou, je to z amerického futbalu, kde pod pazuchou držia hráči loptu. Dôležité je vypodložiť dieťatko vankúšmi, hlavičku má vpredu a nožičky vzadu, telo pod pazuchou. Prsník si môžete pridŕžať ľavou rukou. Ak je to pľuzgier, malo by dieťatko držať prsník v iných miestach a boľavé miesto by sa mohlo hojiť. Môžete si aj sama vymyslieť polohu, pri ktorej boľavé miesto bude v kútiku úst dieťatka, tam je najmenší tlak a najlepšie sa tak môže miesto hojiť.

Ak sa tvoria na bradavkách pľuzgiere, svedčí to o silnom sacom reflexe u dieťatka. Niekedy pomáha vsunúť spolu s prsníkom do úst dieťatka aj Váš prst, ukazovák alebo iný a tým zmenšiť tlak na bradavku pri kojení.

Ak nebudú nestávať zmeny s bolestivými miestami, kontaktujte buď poradkyňu z OZ Mamila., kontakty sú v aj časopise Dieťa, alebo vášho gynekológa alebo odborníka na prsníky. Ja budem pracovne odcestovaná, môžem Vám ponúknuť môj telefonický kontakt: 0905 125 685.

Niekedy sa nám objavia u ďalších detí problémy, ktoré sme predtým nemali. Sama mám 3 deti a mám s tým tiež skúsenosť. Pozitívna skúsenosť s prvou dcérkou môže byť pre Vás zdrojom posily vo Vašej terajšej situácii. Prajem Vám úspešné vyriešenie Vášho problému a pekné dni strávené s Vašimi najmenšími.

S pozdravom
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki