Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Both sides previous revision Predchádzajúca revízia
poradna:dostacujuce_dojcenie_v_1_roku [25.04.2015 16:04]
luciamichonkova Deleted by PageMove plugin
poradna:dostacujuce_dojcenie_v_1_roku [14.03.2019 18:27] (aktuálne)
luciamichonkova vytvorené
Riadok 1: Riadok 1:
 +** Dostačujúce dojčenie v 1 roku? **
  
 +Mgr. Lucia Michoňková,​ bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk
 +
 +Dobry den, mam 1 rocneho syna, ktoreho zatial dojcim 4x cez den (rano 1xdoobeda, 1xpoobede a vecer) + cez noc podla potreby, vacsinou 2x. Saje cca 2-3 minuty kym prsnik vyprazdni. Prospieva dobre, ma 10,5 kg. Postupne sa ho snazim odstavovat, doobedne a poobedne dojcenie ak sa da vynechavame (uplne odstavenie planujem cca do 18-24 mesiacov). Minuly tyzden ma prekvapila a zneistila kardiologicka (syncek ma jemny selest na srdiecku tak chodime na kontroly), ze ho uz nemam dojcit, ze on uz z toho nema ziaden vyzivovy efekt. Teraz neviem, ci by som mu nemala zacat davat aj ine mliecko, aby mal dostatok bielkovin (zatial sme to neskusali). Cez den papa 5 jedal, cca 6x/ tyzden ma na obed maso, niekedy aj na veceru. Ja osobne mlieko nepijem vobec, ale pri tom, aky je syncek jedak verim, ze on by s inym mlieckom problem nemal. Verila som vsak tomu, ze kojenie je pre neho najvhodnejsie. Ak vsak nema uz v tomto veku postacovat, urcite by som sa rozhodla inac. \\
 +Vopred dakujem za radu.
 +----
 +
 +
 +Dobrý deň,
 +
 +podľa smerníc svetovej zdravotníckej organizácie postupujete,​ čo sa týka dojčenia Vášho dieťatka, správne, lebo ona odporúča (podľa odporúčaní po roku 2000) dojčenie do 2 a viac rokov veku dieťaťa.
 +V týchto odporúčaniach sa tiež píše o poskytovaní pestrej stravy s podielom minerálov a vitamínov. Cereálne výrobky sa považujú za vhodnejšie než výrobky z bielej múky. Dôležité je konzumovanie ovocia, najmä toho, ktoré rastie v našom zemepisnom pásme, a zeleniny, v čerstvom aj tepelne upravenom stave. Z mliečnych výrobkov sa odporúčajú ​ zaraďovať opatrne a pozvoľna po 1.roku veku dieťaťa ​ acidofilné mlieko, tvaroh, syry, kefír, jogurt. Dôležité sú aj strukoviny a orechy. Pokiaľ máte v rodine alergické ochorenia, je dobré sa vyhýbať alergizujúcim potravinám,​ čo je napr: vaječný bielok, arašidy, čokoláda, ryby, mlieko,...
 +
 +Čo sa týka rozvrhu jedál, ktorý uvádzate, vidím ako veľmi cenné materské mlieko, ktoré Vaše dieťatko dostáva. Cením si, že Vášho synčeka doteraz dojčíte. Oceňujem Vaše odhodlanie pokračovať v dojčení do 18-24mesiacov.
 +
 +Otázke množstva a druhu mäsa, ktoré mamička podáva dieťatku rozumiem tak, že závisí od stravovacích návykov matky a rodiny, ako vhodnejšie sa odporúča biele mäso.
 +Tiež podobne rozumiem aj zaraďovaniu iného než materského mlieka do stravy dieťatka. Sú rodiny, v ktorých sa mlieko nekonzumuje a deti vyrastajú na materskom mlieku do 3-4 rokov. ​
 +
 +Ak by ste sa rozhodli pokračovať v dojčení a nezaraďovať zatiaľ kravské mlieko, odporúčam Vám konzultovať s p. Vierkou Kubáňovou.
 +Ak by ste chceli postupne dopĺňať mliečnu zložku, odporúčam kyslomliečne produkty, ako som spomenula vyššie.\\
 +Jedným z ukazovateľov,​ ktorý by mohol iniciovať zmenu v doterajšom stravovaní,​ by mohol byť zmenený krvný obraz dieťatka ​ s odporúčaniami lekára na realizáciu zmeny v stravovaní,​ čo z Vášho príspevku nie je jasné, či sa udialo.
 +
 +S prianím všetkého dobrého \\
 +Lucia Michoňková
 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki