Dostačujúce dojčenie v 1 roku?

Mgr. Lucia Michoňková, bola Vám položená nová otázka v poradni na babetko.sk

Dobry den, mam 1 rocneho syna, ktoreho zatial dojcim 4x cez den (rano 1xdoobeda, 1xpoobede a vecer) + cez noc podla potreby, vacsinou 2x. Saje cca 2-3 minuty kym prsnik vyprazdni. Prospieva dobre, ma 10,5 kg. Postupne sa ho snazim odstavovat, doobedne a poobedne dojcenie ak sa da vynechavame (uplne odstavenie planujem cca do 18-24 mesiacov). Minuly tyzden ma prekvapila a zneistila kardiologicka (syncek ma jemny selest na srdiecku tak chodime na kontroly), ze ho uz nemam dojcit, ze on uz z toho nema ziaden vyzivovy efekt. Teraz neviem, ci by som mu nemala zacat davat aj ine mliecko, aby mal dostatok bielkovin (zatial sme to neskusali). Cez den papa 5 jedal, cca 6x/ tyzden ma na obed maso, niekedy aj na veceru. Ja osobne mlieko nepijem vobec, ale pri tom, aky je syncek jedak verim, ze on by s inym mlieckom problem nemal. Verila som vsak tomu, ze kojenie je pre neho najvhodnejsie. Ak vsak nema uz v tomto veku postacovat, urcite by som sa rozhodla inac.
Vopred dakujem za radu.


Dobrý deň,

podľa smerníc svetovej zdravotníckej organizácie postupujete, čo sa týka dojčenia Vášho dieťatka, správne, lebo ona odporúča (podľa odporúčaní po roku 2000) dojčenie do 2 a viac rokov veku dieťaťa. V týchto odporúčaniach sa tiež píše o poskytovaní pestrej stravy s podielom minerálov a vitamínov. Cereálne výrobky sa považujú za vhodnejšie než výrobky z bielej múky. Dôležité je konzumovanie ovocia, najmä toho, ktoré rastie v našom zemepisnom pásme, a zeleniny, v čerstvom aj tepelne upravenom stave. Z mliečnych výrobkov sa odporúčajú zaraďovať opatrne a pozvoľna po 1.roku veku dieťaťa acidofilné mlieko, tvaroh, syry, kefír, jogurt. Dôležité sú aj strukoviny a orechy. Pokiaľ máte v rodine alergické ochorenia, je dobré sa vyhýbať alergizujúcim potravinám, čo je napr: vaječný bielok, arašidy, čokoláda, ryby, mlieko,…

Čo sa týka rozvrhu jedál, ktorý uvádzate, vidím ako veľmi cenné materské mlieko, ktoré Vaše dieťatko dostáva. Cením si, že Vášho synčeka doteraz dojčíte. Oceňujem Vaše odhodlanie pokračovať v dojčení do 18-24mesiacov.

Otázke množstva a druhu mäsa, ktoré mamička podáva dieťatku rozumiem tak, že závisí od stravovacích návykov matky a rodiny, ako vhodnejšie sa odporúča biele mäso. Tiež podobne rozumiem aj zaraďovaniu iného než materského mlieka do stravy dieťatka. Sú rodiny, v ktorých sa mlieko nekonzumuje a deti vyrastajú na materskom mlieku do 3-4 rokov.

Ak by ste sa rozhodli pokračovať v dojčení a nezaraďovať zatiaľ kravské mlieko, odporúčam Vám konzultovať s p. Vierkou Kubáňovou. Ak by ste chceli postupne dopĺňať mliečnu zložku, odporúčam kyslomliečne produkty, ako som spomenula vyššie.
Jedným z ukazovateľov, ktorý by mohol iniciovať zmenu v doterajšom stravovaní, by mohol byť zmenený krvný obraz dieťatka s odporúčaniami lekára na realizáciu zmeny v stravovaní, čo z Vášho príspevku nie je jasné, či sa udialo.

S prianím všetkého dobrého
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki