Dojčenie a vápnik, dojčenie a choroba

Chcela by som sa opytat ako je to s mnozstvom vapnika v tele dojciacej matky. Ja dojcim syna uz 19 mesiacov a to dost casto(3-4) cez den a 2-3 krat v noci. On si liecko sam pyta a zrejme sa tak skoro sam neodstavi. Snazim sa doplnat vapnik tabletkami, ale neviem, ci to staci, ked ich nekonzumujem pravidelne kazdy den. Je pravda, ze sa vapnik odplavuje z kosti? A druha otazka - Ako dojcit, ked som chora? Co sa v mlieku dostane k malemu? Dakujem


Dobrý deň,
čo sa týka vápnika, je dobré, že dbáte na jeho vhodné doplňovanie. Okrem tabletiek máme k dispozícii aj prírodné zdroje. Takým je napríklad hlávková kapusta, mak, aj iné.
Možno by bolo vhodné sa informovať o veci v lekárni a pohovoriť s magistrou, ktorej dôverujete. Zdrojom vápnika sú aj mandle a orechy, radšej by som volila vlašské, pokiaľ sa v rodine vyskytujú alergie, nie sú vhodné arašidy a vôbec s orechmi potom treba opatrne. Z mandlí sa dá urobiť chutná zmrzlina, nechajú sa na noc stáť vo vode, ráno sa rozmixujú v mixéri aj spolu s banánom a keď sa vložia do formičiek do mrazničky, máme zmrzlinovú pochúťku.
Vaša otázka je špecifická a skôr adresovaná odborníkovi na výživu. Skúste pozrieť informácie na www stránkach, zaoberajúcich sa výživou, v Bratislave ekopredajňu Živica na Vysokej ulici, mohli by vedieť o prírodných doplnkoch výživy alebo www.weleda.sk. Možno je dobré sa informovať aj u praktického lekára, či nie je možné vyšetrením zmerať hladinu vápnika v organizme.
K druhej otázke. Ak ste chorá, môžete dojčiť a tým chránite dieťatko pred ochorením, lebo v mlieku dostáva ochranné látky. Čiže dojčením mu odovzdávate ochranu voči ochoreniu.
Aj v prípade teploty sa odporúča dojčiť z rovnakého dôvodu a vtedy je dôležité dbať na doplnenie tekutín u matky v dôsledku laktácie aj teploty.
Oceňujem vašu vytrvalosť v dojčení a starostlivý prístup k vášmu dieťatku.
Čítam, že svojím snažením dávate vášmu dieťatku veľmi cenný základ v podobe fyzického aj psychického zdravia.

Prajem vám veľa pekných chvíľ.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki