Dojcenie a sport.

Dobry vecer, chcela by som sa opytat na sportovanie pocas dojcenia. Moj maly syncek ma 5 mesiacov, je plne dojceny, vazi 8,5 kg, zive dietatko. Predtym som pravidelne sportovala/beh, tenis, plavanie,posilnovna/. T.c. sa sportu nevenujem, ale chcela by som aspon nejaku kalanetiku zaradit do mojho denneho programu. Hlavne kvoli brusnym svalom, ktore su ochabnute, nehovoriac o sedacich svaloch. Samozrejme, pokial by to malo zly vplyv na dojcenie, ktoreho sa v ziadnom pripade nechcem vzdat, tak by som este vydrzala.Dakujem za odpoved a prajem prijemny vecer.Napadla ma este jedna otazka, podporuje pitie vtacieho mlieka alebo cierneho piva tvorbu mlieka?


Dobrý deň.

Chcem vám gratulovať k dobrému prospievaniu Vášho synčeka, čo vnímam že je zásluhou Vašej príkladnej starostlivosti. Oceňujem, že ho doteraz dojčíte, čo nie je časté a napriek tomu veľmi prospešné pre vývoj dieťatka.

Čo sa týka športovania, tak Vám ho vrele odporúčam. Sama vediem cvičenia pre tehotné a kladiem veľký dôraz na posilňovacie cvičenia. Ako spomínate, dôležité je posilňovanie, najmä brušných svalov a iných oslabených svalových skupín, ktoré majú v konečnom dôsledku významný vplyv na držanie tela a stav chrbtice.

Dobré je si vybrať taký druh športovania alebo posilňovania, na ktorý máte chuť. Niekto volí aerobické cvičenia, v Zoracentre boli aj pre mamičky s deťmi. Tiež viem o jednom veľmi peknom cvičení pre mamičky s deťmi, ktoré vedie p. Anna Sedláčková v DK Cultus, Nevädzová a v Devínskej Novej Vsi v Bratislave. Je zamerané na posilovanie mamičiek, bábätiek, cvičí sa aj na loptách, je tam aj veľa zábavy pre detičky, mamičky si často dobre zaposilujú, súčasťou je aj nácvik základných pohybových vzorcov u detí, prípadne kontrola, či sa vzorce vyvíjajú u dieťatka správne. Ak by ste preferovali cvičenie bez dieťatka, buď si môžete vybrať z pôvodných aktivít, ktoré ste praktizovaniu pred pôrodom alebo môžete skúsiť niečo nové, ako napr. spomínate kalanetiku alebo jogu.

Čo sa týka vtáčieho mlieka a čierneho piva, nezaoberala som sa touto otázkou, takže Vám neviem odpovedať. Tvorbu mlieka podporuje pitie dostatočného množstva tekutín, neodporúča sa sladké mlieko, skôr jeho kyslé formy a tie už je vhodnejšie zaradiť skôr medzi potraviny. Dobrý vplyv na tvorbu mlieka má aj rasca, fenikel, kôpor. Dôležitá je aj psychická pohoda, oddych, keď spí dieťatko, odporúča sa ľahnúť si tiež.

Oceňujem Vašu snahu postarať sa o Vaše telo. Myslím, že je to veľmi dôležité a potrebné. Cením si, že ste sa nad touto otázkou začali zamýšľať už teraz. Prajem Vám veľa radostných chvíľ.

Všetko dobré. Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki