Dieťatko odmieta zeleninu

dcera ma 10 mesiacov a pri zavadzani prikrmov mixovanu potravu odmietala. to sme chapali ako normalne, a potom predsa zacala papat. jedla ovocie aj zeleninu. no uz vyse 2 mesiacov zeleninu celkom odmieta a ovocie jej primiesavam do kase. totiz kasa je jedina potrva, ktoru neodmieta. zeleninu nechce jest vobec, odhali ju aj ked ju zamiesam do kase. kase davame nemliecne: ryzovu krupicu nesladenu s vodou, potom primiesavam sinlac a 8zrnnu kasu. je stale kojena a MM predstavuje jej hlavnu potravu, hoci ma 10 mesiacov. lekarka odporucila ponukat zeleninu 3x denne aj miesto kase, co vsak sposobuje dietatu dost traumu. bojim sa aby som dcere neznechutila jedenie celkovo a nechcem dceru nechat vyhladoviet… prosim o radu a vas nazor, ako postupovat, co by mohlo pomoct, ci je taketo spravanie v poriadku. vopred dakujem.
zuzana


Dobrý deň.
Stretávam sa s takýmto správaním u dieťatka. Stáva sa, že dieťatko určité druhy potravín alebo ich úpravu sprvu odmieta a potom len pomaly toleruje a prijíma.
Ako cenné vidím, že prijíma kašu a ovocie do nej primiešané. Oceňujem váš starostlivý prístup a výber kaše – ryžová, nesladená.
Nezmieňujete sa o tom, či ste dcérke skúšali ponúkať kúsky.
U detí, ktoré odmietajú zeleninu a ovocie v kašovitej forme sú často kúsky jediný spôsob, ako prijať potravu. Sama som takéto dieťa mala. A zúbky jej vyšli až v roku, ďasienkami spracovala všetku zeleninu a ovocie.
Mám skúsenosti s niektorými deťmi, že potrebujú pomalý postup, pomaly pridávať nové druhy.
Je možné, že u vašej dcérky v čase, keď odmietla zeleninu, bol nejaký nový moment, ktorý toto odmietnutie spôsobil – očkovanie, sťahovanie, prestavba bytu, nejaká zmena v režime….
Ja by som už zavedené druhy nemenila – kaša, ovocie v kaši, ponechala by som, čo funguje.
Zeleninu by som neprestala skúšať, ale bez ohľadu na výsledok, skúste si dávať zamrazovať, aby ste nemali veľa práce s prípravou, lebo potom nás to mrzí, keď dieťatko potravu odmietne.
Skúsila by som dávať kúsky alebo odšťavenú zeleninu - mrkvu, cviklu.
Niektoré mamičky majú dobrú skúsenosť s varenou cviklou. Možno by sa dalo skúsiť aj pripraviť dcérke niečo podobné, ako jete vy, napr. luskový prívarok a zemiaky, a vy si ho dochutíte potom, ako jej odoberiete a môžete skúsiť jesť spolu.
Deti majú rady aj pestrosť, rôzne misky, tanieriky, servírovanie, lyžičky, vidličky, keď sa môžu kŕmiť samé.
Nuž toľko z mojej strany pohľadu.
Prajem vám veľa síl a trpezlivosti.
Lucia Michoňková

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki