Klokaní vak, šatka, detský vak, nosenie detí

28.1.2018 Lucia Svetlana Michoňková

Metóda je vhodná pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou .
Metóda prišla na svet v Kolumbii, v Bogote v r.1978. Vo veľkej pôrodnici, v chudobnej štvrti mali nedostatok inkubátorov a veľmi časté infekcie. Tím lekárov sa rozhodol situáciu riešiť tým, že matkám navrhol, aby deti nosili na sebe, v kontakte koža na kožu, celý deň, celých 24hodín.Deti mali len plienku, vlnenú čiapku a ponožky, boli látkou priviazané na hrudník matky na jej prsia a boli schované pod oblečením matky.
Dôležité bolo nevyberať deti z kontaktu po celých 24 hodín, s výnimkou prebaľovania a občasného kúpania. Deti boli zahrievané po dobu, ktorá im chýbala do termínu pôrodu.
Dôležité bolo, aby dobre prospievali a priberali na hmotnosti, akoby boli v maternici.

Keď bol v r.1989 tento postup podrobený výskumu, zistilo sa, že „klokanie“ deti rastú rovnako rýchlo ako deti z inkubátora, po prvom roku majú väčší obvod hlavy. Významný je tesný kontakt matky a dieťaťa, ktorý dobre vplýva na psychický aj fyzický vývin. Vytvára sa citové puto medzi rodičom a dieťaťom. Rodič má dieťatko pri sebe, môže sa oň starať a starostlivosť sledovať. Vníma predčasné narodenie ako situáciu, s ktorou môže pracovať a tým sa vie lepšie vyrovnať s faktom predčasného narodenia.
Deti majú stabilnejší rytmus srdca, pravidelnejšie dýchanie. Rýchlejšie priberajú, lepšie spia, sú živšie a dlhšie bdejú. Menej plačú, majú koordinovanejšie pohyby, menej trhané, nekoordinované.. Keďže trpia menším množstvom infekcií, môžu ísť z pôrodnice skôr do domáceho prostredia.
Blízky kontakt matky s dieťaťom podporuje tvorbu mlieka a napomáha úspešnému dojčeniu.

Neskôr deti samé dajú najavo, že chcú z klokanieho vaku von. Môžeme potom pokračovať nosením v šatke alebo babyvaku. V čase, keď nosíme v klokaňom vaku sa môže uplatniť aj metóda prerušovaného nosenia. V niektorých nemocnicniach ju kombinujú s pobytom v inkubátore. Pobyt v klokaňom vaku by však nemal byť kratší ako 60 minút, lebo je neúčinný.

Existujú aj vyjadrenia WHO k metóde klokanieho nosenia. Píše sa v nich, že zdravotnícki pracovníci, ktorí majú skúsenosť s nosením v klokaňom vaku, ju považujú za prínosnú. Niekedy si myslia, že pobyt v inkubátore zabezpečí lepší monitoring, tento pobyt však vytvára oddelenie od matky a zvyšuje riziko infekcií dieťaťa. Podľa vyjadrenia týchto zdravotníckych pracovníkov by u vlastného dieťaťa preferovali nosenie v klokaňom vaku.

Zdroj: Aperio 1/2006

Informácie môžete nájsť aj na:
www.ecofamille.com
www.kangaroomothercare.com
www.nedoklubko.cz – predčasne narodené deti
www.vatanai.cz - šatky

 
OVdesign button · Vytvorené v systéme DokuWiki